Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Neden Birbirini Tutmaz?

Her bireyi ayıran nokta parmak izi ama genel olarak tek yumurta ikizi dendiğinde birbirinin tıpatıp aynısı iki kişi düşünülür. Tek yumurta ikizlerinde her özelliğinin aynı olmasını bekleriz fakat parmak izi, her insana özel olarak verilmiştir. Bu durum da ‘’Tıpatıp aynı iki kişide neden parmak izi aynı değil?’’  ‘’Bu durumun sebebi, kaynağı nedir?’’ gibi soruları akla getirir. Biz de bu kafa karıştırıcı konuyu araştırıp, sebeplerini sunmak istedik.  Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri neden birbirini tutmuyor?

Tek Yumurta İkizleri Nasıl Oluşur?

Biyoloji dünyasında monozigotik olarak da adlandırılan tek yumurta ikizleri, tek bir yumurtanın döllenmesinden oluşan bir zigotken, bölünerek iki ayrı embriyo oluşur. Bu yüzdendir ki genetik olarak aynıdırlar. Dünyada dört ikizden sadece biri tek yumurta ikizi olarak adlandırılır, çok da sık rastlanmayan bir durum diyebiliriz. DNA dizilimleri aynı olduğundan kan grubu, cinsiyet, saç ve göz rengi gibi DNA ile belirlenen özellikler de aynıdır.  Birbirinden ayırması çok güç olan bu ikizleri, zamanla çevresel faktörlerin (beslenme biçimi, sigara kullanımı, geçirilen rahatsızlıklar vb.) etkisiyle ayırmak mümkün hale geliyor. Bu noktada zamanın da önemli bir faktör olduğu ortada. Tek yumurta ikizleri özdeştir. Eğer anne karnında bir mutasyon gerçekleşmezse her zaman aynı cinsiyettedirler. Tuhaf bir ek bilgi olaraksa monozigotik ikizlerin çocukları, kuzenden çok yarı kardeştirler. Monozigotik bir kişi başka bir monozigotik ikizle evlenirse de çocukları tam kardeş olarak adlandırılır.

Tek Yumurta İkizlerini Ayıran Farklar Neler?

Dışarıdan bakıldığında ayırt etmekte zorlandığımız bu ikizleri ayıran farklardan bahsedecek olursak, anne karnındaki beslenme sebebiyle farklı kiloda doğma, doğduktan sonra spor vb. aktiviteler ile farklılaşabilirler, bulundukları coğrafyaya göre ten renkleri bile değişiklik gösterebilir. Elbette herkesin günlük hayattaki olaylara tepkisi, tutumu farklılık gösterir bu noktada bireyin kendini yetiştirme tarzıyla da ilgili farklılıklar ortaya çıkacaktır.

tek yumurta ikizleri parmak izi moblobi

Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Neden Birbirini Tutmuyor?

En belirgin ve en merak edilen farklardan birisi de ‘’İkizlerin parmak izleri farklı mı? Neden?’’ sorusu.

Şöyle ki sanılanın aksine tek yumurta ikizlerinde de her insanda olduğu gibi farklı parmak izleri mevcuttur. Parmak izi gebeliğin 10. haftasında başlar ve 16-17. haftada tamamlanmış olur. İkizlerin parmak izlerinde benzer kıvrımlar olduğu kesin fakat parmak izi oluşurken kan basıncı, kandaki oksijen, parmaklar ile amniyotik sıvı etkileşimi ve fetüsün rahim içindeki hareketleri belirleyicidir. Tek yumurta ikizlerinde DNA içi özellikler tıpatıp aynı olsa da fetüsler ayrı olduğundan rahim içindeki hareketleri de farklı olacaktır. Su kesesinin farklı yerlerine dokunulmasıyla da oluşan bu farklılıklar her insanın ayrı olduğu gibi tek yumurta ikizlerinin de parmak izlerinin farklı olduğunun sebebi oluyor.

Küçük bir oranda da olsa benzerlik bulunması durumuna 2009 yılında Berlin’de rastlanmıştır. Bir dükkânda yapılan hırsızlık olduktan sonra polisin alanı araştırmasıyla bir parmak izine rastlanır. Parmak izi araştırıldığında iki kişiye ulaşılır. Durum mahkemeye taşındığında ise bu kişilerin tek yumurta ikizi olduğu ve birinin suça bulaştığı öğrenilir. Hâkim hangisinin suça bulaştığını öğrenemediğinden yargılamadan mahkeme son bulmuş.

Tek Yumurta İkizlerinin Karakterleri de Benziyor

Bu konuda İsveçlilerin yaptığı bir araştırmadan bahsedersek, ayrı büyüyen tek yumurta ikizlerinin özdeşliklerinden bir şey götürmediğini göstermiştir. Doğumdan çok kısa süre sonraki ayrılık (8 yaştan önce) kişilik farklılıklarını arttırmamıştır. Sonuç olarak genetik olarak benzeyen ikizleri hayat farklı konumlara getirse bile karaktersel benzerlikleri devam ediyor diyebiliriz.

Bizi de çok şaşırtan bir diğer örnek ise Jim Lewis ve  Jim Springer örneği. Bu iki kardeş doğduktan kısa bir süre sonra farklı işçi ailelerine verilirler. 38 yıldır ayrı olmalarına rağmen tesadüf eseri karşılaştıklarında ses tonlarının vurgularının bile benzediklerini fark ederler. Doktorların kişilik, zekâ, kalp atışı, beyin dalgaları gibi konularda araştırmalarına başvurulduktan sonra bu değerlerinin de aynı olduğu görülür.

Yani kısaca tek yumurta ikizlerinin parmak izleri dışında çoğu şeyi birbirine benziyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dijital İkizler Projesinin Gerçek Dünyadaki 5 Uygulaması” okumak için buraya tıklayın
“Dijital İkiz Projesi Hakkında Bilinmeyenler!” okumak için buraya tıklayın.
“Teknolojik Tekillik Bildiğiniz Herşeyi Nasıl Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz aşağıdaki paylaş butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Moblobi.com

Moblobi.com

Yeni dünya insanlarına eğlenceli ve ilginç içerikler... Hakkımızda daha fazla bilgi almak için https://moblobi.com/hakkimizda/ linkini tıklayabilirsiniz. Sosyal medyada @moblobi hesaplarımızdan takip etmeyi unutma.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı