Tatilde Elektronik Cihazlarınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

Pek çoğumuz tatillerini bitirdi. Bazılarımız ise halen tatile devam ediyor. Tatil bitsin ya da bitmesin bizim her zaman bilmemiz gereken şeylerden biri ise elektronik cihazlarımızı tatilde korumak ve güvende tutmak gerekliliği. Tatilde pek çok şey cihazlarımızı bozabilir, zarar görebilir veya çalınabilir. Peki bunlar neler ve nasıl önem alabiliriz? İşte detaylar…

Tatil yaparken elektronik cihazlarınız nasıl güvende kalabilir?

Güneşten korunmanın yollarını biliyoruz. Peki elektronik cihazlarımızı nasıl koruyacağız? Cihazlarımız sudan ve yüksek ısıdan etkilenebiliyor. Çoğumuz tarafından umursanmayan bu durum cihazlarımızın ömrünün azalmasına hatta işlevlerini kaybetmelerine sebep olabiliyor. İşte elektronik cihazlarınızı bu durumlardan korumak için önerileri sizinle paylaşıyoruz.

1- Cihazlarınızın sıvıyla temasından kaçınının

Elektronik aletlerin sıvıyla teması durumunda genelde en bilinen yöntemlerden biri pirince yatırmaktır. Ancak bu sıkça uygulanan yöntemin çoğunlukla işe yaramadığı gözlemlenmiş bir gerçektir. Olur da böyle üzücü bir durumla karşı karşıya kalırsanız ve elektronik cihazınız sıvıyla temas ederse cihazlarınızı hemen kapatmanız ve bir veri kurtarma merkezine başvurmanız bu durumda yapmanız gereken en sağlıklı hareket olacaktır.

2- Islak kuma dikkat edin

Güneşten korunmak için kullandığımız losyonlar kremler telefonlarınıza dökülebilir bu da cihazların özellikle usb girişlerinin hasar almasına sebep olabilir.

Yaz aylarında sıcaktan bunalıyoruz pek çoğumuz ise serinlemek için çareyi buz gibi limonatalarda ya da buzlu içeceklerde buluyoruz. Fotoğraf çekmeden de olmaz tabi. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bir selfie çekeyim derken soğuk içeceklerin veya ıslak kumların cihazlarımızın üzerine dökülmemesini sağlamak. Çünkü özellikle içeceklerin içerisinde bulunan şeker cihazlarımın içerisine girdiğinde kristal yapıya dönüşeceği için telefonunuzu bozarak kullanılmayacak hale getirebilir.

3- Hırsızlara dikkat edin

Denize koşa koşa gidiyoruz ama eşyalarımız pek çoğumuzun umurunda olmuyor ya da güvende bıraktığımızı düşünüyoruz. İnsanlara karşı maksimum güven duygusu bazen çok sayıda insanın olduğu yerlerde sorun yaşamanıza sebep olabilir. Halbuki en çok cihaz hırsızlığı vakaları tatil alanlarında yaşanıyor. Hırsızlar buralarda paradan çok elektronik cihazlarınızın peşinde olabiliyorlar. Elektronik cihazlarınızı korumak için önlem almanız bu noktada önem taşıyor. Örneğin cihazlarından olabildiğince uzaklaşmamalısınız bir çözüm olabilir veya yanınıza sizinle gelen arkadaşlarınıza emanet edebilirsiniz.

Peki tatile çıkmadan önce bilgileri yedeklemek neden önemli? Tatilde telefonunuzun içerisindeki bilgilerin kaybolmaması için nasıl önlem alabilirsiniz? Beklenmedik bir durumla karşılaşırsanız ve bilgileriniz silinirse bu durumdan korunmak için ne yapmalısınız? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı