Türkiye Girişimcilik Ekosisteminin 2017 Raporu! - Moblobi.com
Yaşam

Türkiye Girişimcilik Ekosisteminin 2017 Raporu!


Girişimcilik ve startup ekosisteminde paylaştığı analiz ve bilgiler, yaptığı analiz ve raporlar ile dikkat çeken Startups.watch, Türkiye girişimcilik ekosisteminin 2017 rakamlarını paylaştı.

Türkiye için 2016 yılı ile de karşılaştırıldığında 2017 yılı yatırımların arttığı bir yıl oldu ve oldukça verimli geçti. Toplamda 162 girişim, melek yatırımcılardan ve venture capital şirketlerinden yatırım aldı. Yapılan toplam yatırım miktarı 103 milyon dolar, özel sermaye yatırımları ile birlikte bu tutar 177 milyon doları geçmiş durumda.

Erken seviye yatırımlarında da bu yıl bir önceki yıla kıyasla yükseldi ve %102’lik bir artış meydana geldi. C serisi yatırım: 15 milyon dolar , B serisi yatırım: 17,4 milyon dolar, A serisi yatırım: 23,3 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 46,5 milyon dolarlık da tohum yatırım yapıldı.

2017’de yapılan yatırımların 18,6 milyon doları Fintech alanında yapıldı; özellikle Blockchain gibi teknolojilerin kullanılmaya başlanması ve kripto paranın yaygınlaşması ile birlikte Fintech startuplarının özellikle bu yıl daha da artması bekleniyor.

2017 yılında kurumlar da yatırım yapmaya başladı. Toplam yatırımların %7,6’sı kurumlar tarafından gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl en fazla yatırım alan girişimler Evtikoiyzico ve Ototrink olurken; en fazla yatırım yapılan alanlar ise sırası ile FinTech, hizmet ve emlak oldu. 18,6 milyon dolar FinTech yatırımı; 12,8 milyon dolar hizmet yatırımı ve 9,6 milyon dolar emlak yatırımı yapıldı. En fazla yatırımı alan girişim olan iyzico 15 milyon dolar 15 milyon dolar yatırım almış oldu. İkinci en fazla yatırımı alan girişim olan Ototrink, 4.4 milyon dolar ve üçüncü en fazla yatırımı almış olan girişim Evtiko ise 4 milyon dolar yatırım aldı. Bunlar dışında listede Otelz (3,7 milyon dolar), V-Count (3,2 milyon dolar), FalconAI (2,9 milyon dolar), AtarLabs (2,9 milyon dolar) ve Insider (2,3 milyon dolar) da bulunuyor.

2017’de bazı şirketler ise satışları ile dikkat çekti. Satışı yapılan şirketler arasında Markafoni, Tasit.com gibi şirketler de var. Bu şirketler %100 satışları ile adlarından bahsettirmişti.

2017 yılında yatırımcı ekosistemine katılan yeni şirketlerden bazıları ise Demirören Ventures, Boğaziçi VenturesLogo Ventures, İdacapital, Vostok Emerging Finance, Agit oAmadeus, Capital Bluestein & Associates ve Growth Circuit Ventures oldu.


Girişimcilik ekosisteminin 2017 yılındaki gelişimi hakkında siz neler süşünüyorsunuz, bizimle yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı