Startup Kurucularının Yaş ve Deneyim Oranları!

Startup kurucuları ve özellikleri hakkında yapılan küçük bir araştırma bize dikkat çeken verileri sunuyor. Startup kurucularının hangi yaş aralığında olduğu ve daha önce ne tip tecrübelere sahip olduğunu gözler önüne seriyor. İşte bu veriler:

Okul döneminde girişimci olma oranının oldukça düşük; girşimciliğe 20 yaşından önce başlayanların oranı sadece %1. Üniversiteden sonra ilk iş deneyiminden önce ve ilk iş deneyiminin yaşandığı dönemde ise bu oran yükselmeye başlıyor; 20-29 yaşları arasında girişimciliğe başlayanların oranı %34. Girişimcilerin yarısından fazlası yani %65’i ise 30 yaş ve üzeri… Yani belirli bir tecrübeye ve iş deneyimine sahipler. Bu da ister istemez akıllara iş hayatının yıpratıcılığı ve zorluğunun girişimcilik güdüsünü tetikliyor mu sorusunu getirmiyor değil. 30 yaşından büyük girişimcilerin yaşlara göre dağılım oranı ise şöyle: 30-39 yaş arasında olan girişimcilerin oranı %40, 40-49 yaş arasında olan girişimcilerin oranı %20 ve 50 yaş üstü girişimcilerin oranı ise sadece %5.

Herhangi bir startup’ı kuran girişimcilerin daha önce hangi işleri yaptıkları da araştırmaya konu olanlar arasında. Burada dikkati çeken verilerden birisi %39’unun daha önceden de bir iş kurmuş veya bir iş yerinin CEO olarak çalışmış olması. Bu veri bize şu öngörüyü düşündürüyor: Girişimcilerin pek çoğu daha önceden farklı işler de kurmuş, farklı girişimlerde de bulunmuş olabilirler. %33’ü ise yöneticilik yapmış ve üst düzeyde farklı pozisyondaki iş tecrübelerine sahipler. Dağilımları ise şöyle: %10’u direktör/yönetmen, %9’u genel müdür yardımcısı, %5’i tecrübeli genel müdür yardımcısı,  %5’i müdür, %4’ü danışmanlık yapmış bulunuyor. Geri kalan %28’i ise farklı pozisyonlardaki iş tecrübelerine sahip bulunuyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı