Startup'ların En Sık Yaptığı Hatalar! - Moblobi.com
Yaşam

Startup’ların En Sık Yaptığı Hatalar!


Erken aşamadaki girişimlerin yaptığı pek çok hata çok emek verdikleri veya üzerinde çok hayal kurdukları veya bazen de onları ilerde çok büyük başarıya taşıyacak işlerin yok olmasına veya sekteye upramasına sebep olabiliyor. İşte sosyal medyada da sıklıkla karşılaştığımız istatistiklerden biri ve yorumlarımız:

Startupların en önemli ve yaptığı en büyük hataların başında “kimsenin istemediği bir şey inşa etmiş olması” yani talep olmayan bir iş yaratmış olması geliyor. (%36)

Başarısızlık sebepleri arasında “Kötü iş almak” da en önemli ve en çok görünenler arasında yer alıyor. (%18)

Startup’ların yaptığı hatalar arasında en fazla görünenlerden biri de “odak eksikliği”; gerçekleştirmeyi planladıklar işin odağı, özü ve amacı konusunda netleşmemiş startuplar başarısız oluyor. (%13)

Startupların genel olarak en büyük başarısızlık sebeplerinden birisi de “satış ve pazarlamayı başaramamış olması”… Yapılan iş veya ortaya çıkan ürün kalitesi ne kadar yüksek veya ne kadar ihtiyaç odaklı olsa da bu ürün ve himzeti doğru kitleye ulaştıramamış ve satışını gerçekleştirememiş olmak; çok doğru işlerin bile yok olmasına sebep olaibliyor. (%12)

Başarıda ekibin önemi çok büyüktür. Doğru niteliklere ve doğru yeteneklere sahip olan ekip; startup’ı başarıya ulaştıran unsurlar arasında yer alıyor. Ancak doğru kurucu ortaklar ile çalışmamak ve doğru ekibi kuramamak da yine startupları başarısızlağa götüren sebepler arasında… (%7.9)

Potansiyel müşterilen peşine düşmek yerine, yatırımcı peşine düşmek de yapılan en büyük hatalar arasında yer alıyor. (%5.4) Öncelikle ürün veya hizmetinizi başarıya ulaştıracak olan şey; ona olan talep olacaktır. Bu sebeple hedef kitleye ve potansiyel müşterilere ulaşmak ilk öncelikli hedefler arasında olmalıdır. Hatta proje henüz test aşamasındayken yatırımcı sunumu yapmak ve yerine yatırımcı sunumuna gitmeden veya bu amaca girmeden önce bir talep testi yapmış ve potansiyele odaklanmış olmak daha etkili olacaktır.

İşin ortaya çıkması veya gereken hedef kitleye ulaşması için yeterli maddi imkanlara sahip olmayan girişimler de başarızlığa uğrayabiliyorlar. (%3.3)

Yukarıdaki maddenin aksine çok para harcamış olmak da bazen startup’ınızın başarısız olmasına sebep olabiliyor. (%2.1)… Ne çok para harcamış ne de az para harcamış olmak doğru bir yol olacaktır; en önemli nokta iş için gerekli doğru maddi planlamayı yapmak ve kaynakları doğru yere aktarmış olmak başarı için en önemli anahtardır…

Yardım istemek de başarısızlığa yol açan sebepler arasında yer alıyor. (%1.4) Elbette başlangıç seviyesindeki her girşim desteğe ve yardıma ihtiyaç duyar; önemli olan bu destek ve yardımları doğru zamanda ve doğru yerde almaktır.

Sosyal medyaya aldırış etmemek de başarızlığa yol açan sebeplerden…(%0.7) Yorum ve görüşlere değer vermek ve gerektiği noktada bu yorum, görüş ve ihtiyaçlar doğrutusunda ürün veya hizmeti pivot etmek başarıya ulaştırmanızı kolaylaştıracaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı