Dünyanın Startup Dostu 10 Ülkesi…

Dünyanın “startup dostu” 10 ülkesi açıklandı. Dünya Bankası’nın Ticaret 2016 Raporu’nda, dünyanın ilk 10 iş yeri kurma ve çalıştırma ülkesi belirlendi. 

Dünya bankası “sınırlara olan uzaklık” temelinde her bir ülke için kendi skorunu hesapladı. Sonuçlarda, her ülkenin şimdiye kadarki en iyi puandan daha uzak olduğunu gösterdi. Bunun bir nedeni de ülkelerin süreçlerinde ve aldıkları tedbirlerle alakalı… Gerekli izinlerin alınmasının ne kadar sürdüğünü, bir iş kurmanın ne kadar sürdüğü, düzenleyici ve vergi ortamlarının ne denli zahmetli olduğu bunlardan bazıları…

Geçtiğimiz haftalarda da Çin başbakanı, girişimciliğin ülkedeki ekonomiyi canlandırdığı ve yeni iş imkanları yarattığı görüşünden hareketle girişimcileri destekleyeceğini açıklamıştı. Daha önce yapılan pek çok haberde de Çin’de girişimciliğe verilen desteklerden bahsedilmişti. Çin’in ilk sırada olduğu bu listede, ikinci sırada Malezya ve 3.sırada da  Polonya yer alıyor. İşte bu verilerden hareketle çıkan liste ve startup dostu ilk 10 ülkenin tamamı:

  1. Çin
  2. Malezya
  3. Polonya
  4. Rusya
  5. Hindistan
  6. Avusturalya
  7. Tunus
  8. Birleşik Krallık
  9. Mısır
  10. Bulgaristan

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı