Sizin Mesleğiniz Otomasyona Uğrayacak Mı? - Moblobi.com
Yaşam

Sizin Mesleğiniz Otomasyona Uğrayacak Mı?


Otomasyondenince genelde içimizi bir endişe kaplıyor. Belki de çağımızın en büyük sorunlarından biri insanoğlunun otomasyonu nasıl değerlendireceği konusu. Bir taraf “Mesleklerimiz ellerimizden alınacak!” derken karşılarındakiler “Yepyeni meslekler doğacak.” şeklinde ısrar ediyorlar. Gelin otomasyonu mercek altına alalım ve kararı siz verin.

Otomasyon, en basit tanımıyla çeşitli lerin insan emeği kullanılmadan yapılmasını sağlayan otomatikleşme işlemidir diyebiliriz. Bu tanımla birlikte aslında otomasyonile birlikte mesleklerin tamamının etkileneceğini fark edebiliriz.

Peki sizin mesleğiniz güvende mi?

Mesleklerin tarihçesine de aslında kısaca bakacak olursak teknolojinin insanların yaptıkları leri tarihin başından beri etkilediğini de görürüz. Avcılık ve toplayıcılıktan veri analistliği veya yazılım mühendisliği gibi mesleklere ulaştığımız bu süreçte insanların sahip olduğu teknolojik imkanlar onların bir adım ileriye gitmesini sağladı. Belki de en yeni teknolojik gelişme olarak sayabileceğimiz internetin yaygınlaşması ile birlikte yeni endüstriler kuruldu. Sosyal medyadan e-ticarete uzanan bu yeni mecralar çoğu kişiye hala fırsatlar sunuyor. Fakat bu fırsatlar dünyanın büyüyen nüfus hızı ile eşleşemeyecek kadar yavaş. Bu durumun benzerini veya daha kötüsünü otomasyonun yaygınlaşmasıyla da yaşayacağımızı söyleyen uzmanlar da var.

Otomasyonun yaygınlaşması genelde sadece mavi yakalı personelleri etkileyecek gibi bir algı olsa da aslında bu durum pek gerçekçi değil. Çünkü uzmanlar her in otomasyontehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Beyaz yakalı personelleri bekleyen durum ise şu şekilde: Öncelikle şirketler içlerinde çeşitli yazılımların bulunduğu bilgisayarlar ve aletleri bu personellere sunacak. Çalışanlar lerini yapmaya bu teknolojiile devam edecek. Bu bilgisayarların içerisinde machine learning denilen ve makinelerin yapılan işlemleri öğrenmesini ve öğrenme sonucu bu işlemleri yapmasını sağlayan özellik sebebiyle çalışanlar lerini yaparken bilgisayar bu i öğreniyor. Belli bir süreden sonra insan davranışını öğrenen bilgisayar işverenin insan çalıştırma zorunluluğundan kurtarıyor. Bu şekilde tüm meslekler ve çalışanlar otomasyondan etkilenmiş oluyor.

Şu an bu otomosyon ile elimizden alınan işler hangileri? Hangi meslekler yok oldu oluyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı