Sinemada Yapay Zeka Esintisi! - Sayfa 3 / 3 - Moblobi.com
Yaşam

Sinemada Yapay Zeka Esintisi!


Bugün bilim kurgufilmlerinde anlatılanlara her zamankinden daha fazla yakınız. Günümüzde film izlemeyen ve sevmeyen kitle sayısı oldukça düşük. Sinemaların çok fazla rağbet gördüğü ve sevildiği bir toplumla iç içe yaşıyoruz. Eminim hepimiz hayatlarınızda en az 5-10 tane film izlemişsinizdir.

Yapay zekanın oluşturduğu sinema sektörü hızlıca yükselişte hele yapay zeka konularının işlendiği bilim kurgu filmleri bunun en güzel örneği. Bilim kurgu demişken yapay zeka‘nın işlendiği muhteşem olan bu bilim kurgu filmleri üzerinden devam etmeye ne dersiniz?

Bir örnek verelim 1999 yapımı olan Matrix filminde bir yazılım şirketinde çalışan Anderson geceleri, Maxrix’i araştırır. Bir gün sıra dışı bir yoldan geçerken Trinity ve Morpheus’la tanışır. Yaşadığı dünyanın, aslında beyninde meydana gelen bir simülasyon olduğunu öğrenir. Ardından gerçek sandığı dünyadan koparılır ve ekibe katılır. Yapay zeka kurgusunun fazlasıyla işlendiği bu filmi çoğunuz izlemişsinizdir. Daha fazla örnek verilebilecek I robot (ben robot), Interstellar (Yıldızlararası) filmlerinde yapay zeka‘nın esintilerini görebiliyoruz.

Siz de yapay zeka temalı bu filmleri seviyorsanız ve merakla izliyorsanız yorumlarınızı ve film önerilerinizi yorum alanından paylaşmayı unutmayın.


Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesini Moblobi.com’da takipte kalın ?

Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesindeki tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Zeynepcan Sarıçiçek’i daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videosunu izleyebilirsiniz ?

Moblobi.com yazarlarından Zeynepcan’ı Linkedin’de takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

 

Önceki sayfa123
Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gökçe Hanım merhaba
   İlginiz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Köşemde görmek istediğiniz konular olursa benimle paylaşırsanız severek değerlendiriyor olurum. Köşemi takipte kalın 🙂
   Sevgilerimle
   Zeynep Sarıçiçek / Moblobi.com
   Teknoloji ve Dijital İçerik Editörü

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı