Sinema Mı Netflix Mi Tercih Ediliyor?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza yeni yeni platformlar ve yeni yeni alışkanlıklar girdi. Aslında bu platformlar sayesinde mevcut alışkanlıklarımızın yerini yeni alışkanlıklar aldı. Bunlardan biri de televizyon hatta sinema izleme alışkanlığımız. Artık istediğimiz içeriği istediğimiz zamanda ve istediğimiz yerde izlemeyi tercih ediyoruz bu yüzden de çoğunlukla televizyon yerine internet tercih ediyoruz. Aynı durum şu günlerde sinema için de konuşuluyor. Aslında hobilerimiz arasında yer alan ve sosyalleşmemizi sağlayan önemli bir kültürel aktivite olan sinemaya gitme alışkanlığımız da değişmeye başladı. Artık pek çok filme Netflix gibi online platfomlar aracılığı ile ulaşıp izlediğimiz için, bu alışkanlığımızda da önemli değişiklikler meydana gelmeye başladı.

Online araştırma şirketi DORInsight, sinema ile online dizi ve film platformları kullanım alışkanlıklarına ilişkin bir araştırma yayınladı. “Sinema ve Online Dizi/Film Platformları Araştırması” na ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmentlere mensup, halen aktif bir şekilde çalışmakta olan 5.313  kişi katıldı. Katılımcılara dizi ya da film izleme alışkanlıklarına yönelik birtakım sorular soruldu. Sonuçlar ise oldukça ilginç.

Genel olarak bakıldığında online dizi izlemeyi veya online film izlemeyi sevsek de sinemadan vazgeçmiyoruz ve vizyon filmlerini sinemada izlemeyi tercih ediyoruz. Sinemaya genel olarak ayda en az 1 kez gitmeye çalışıyoruz. Online dizi izlemek ve online film izlemeye karar verdiğimizde ise genellikle evde televizyon veya bilgisayarlarımızda izlemeyi tercih ediyoruz. Online film veya online dizi izlemek için tercih ettiğimiz platform ise Netflix. Biçoğumuz ise bunun için 20-30 TL arasında bir bütçe ödüyoruz. İşte size diğer ilginç detaylar…

Sinema hala tercih ediliyor!

Araştırmaya göre online olarak dizi veya film izlemeyi seviyoruz. Hatta araştırmaya bakılacak olursa katılımcıların yüzde 76’sı online olarak film veya dizi izliyor diyebiliriz. Ancak genel olarak tercih online dizi izlemek veya online film izlemek yönünde olsa da ve Netflix  gibi platformları kullanıyor olsak da; yeni çıkan vizyon filmlerini yine de ev yerine sinemada izlemeyi tecih ediyoruz. Yani bu tip online dizi ve film platformlarının sinemaya olan talebi bitirmeyeceği düşünülüyor.

Sinemaya ayda bir gidiyoruz!

Anlaşılan o ki vizyon filmlerini sinemada izliyoruz. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yarısından fazlası (%60) bunu tercih etmiş görünüyor. Geri kalan kısmı ise intenetten izlemeyi seviyor.

Sinema alışkanlıklarımız ve sıklığına bakacak olursak genel olarak ayda en az 1 kez sinemaya gidiyoruz. Sonuçlara göre katılımcıların yarısına yakını (%44) ayda bir sinemaya gidiyorlarken; yüzde 34’ü ise ayda 2’den fazla kez sinemaya gitmeyi tercih ediyor. Elbette sinemaya hiç gitmeyenler de yok değil.  Katılımcıların yüzde 22’si ise sinemaya hiç gitmiyorlar.

En fazla Netflix kullanılıyoruz!

İnternetten film veya dizi izleyenlerin tercih Netflix gibi görünüyor. Araştırmaya göre izleyicilerin yüzde 71’I Netflix’I tercih etmiş. Onu sırasıyla Puhu TV (%36), Blu TV (%22) ve Apple TV (%9) takip ediyor.

21 TL ve 30 TL arasında fatura ödüyoruz!

Sonuçlara bakıldığında kullanıcıların büyük bir bölümü (%35), online dizi ve online film izledikleri bu platformlara aylık ortalama olarak 21 TL ve 30 TL arası fatura ödüyorlar. Elbette bu fiyatın altında veya üstünde rakamlar ödeyenler de var. Örneğin yüzde 33’lük bir kesin online dizi veya online film izleme platformlarına aylık 31 TL ve üzerinde fatura ödüyor. Geri kalan yüzde 32’lik kesim ise 20 TL ve altında ödeme yapıyor. Bu veriden hareketle kendi faturanızın normal olup olmadığı hakkında da bir kanaate varabilirsiniz.

Peki en çok nerede dizi ve film izliyoruz dersiniz? Ya da bunları izlemek için neler kullanılıyoruz? Haberin devamında…

HABERİN DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı