Siber Dünya Savaşı Kapıda Mı?

Dünya, Suriye krizi ile çalkalanırken elbette bunun teknoloji boyutu da insanları düşündürmeye hatta endişelendirmeye başladı. Örneğin bazı görüşler ülkelerin teknoloji silahlarını Suriye üzerinden denemeye çalıştıklarını söylerken; bazıları da bir siber savaşın kapıda olduğu bilgisini paylaşıyor.

Özellikle Rusya’nın siber saldırı üzerinde çalıştığını öngören kaynaklar, dünya genelinde çok sayıda route’u hackleyerek büyük şirketlere, kamu kurumlarına ve büyük internet sağlayıcılarına erişmeyi planladığı iddia ediliyor. Bu şekilde sistemleri savunmasız bırakarak ve güvenlik duvarlarını aşarak pek çok veriye erişebilecekler. Burada eriştikleri veriler sadece kişisel bilgiler de olmayacak. Bilgisayarların da kontrolünü ele geçirip, onlardan da faydalanabiliyor olacaklar.

Route’lar pek çok güvenlik zaafı olan yönlendiricilerdir. Bu zaaflardan en büyüğü ise pek çoğunun şifresinin “1234” gibi kolay ve kolaylıkla ele geçirilebilir şifrelerden oluşmasıdır.

Siber savaşın taraflarından biri olan ve savaş hazırlığında bulunanların sadece Ruslar da olmayacağı söylentiler arasında… İngiltere’nin de büyük bir siber saldırı hazırlığında olduğunu ve bunun için çok büyük ölçekte bir kaynak ayırdığı konuşuluyor. Rusya ve İngiltere arasında olacak bu siber savaş için, İngiltere’nin özellikle itibar konusunda bir atakta bulunacağı belirtiliyor. İngiltere’nin siber yollardan elde edeceği, Rus hükümetinin önemli isimlerine ait verileri sızdırarak, onların itibarlarını zedeleyecek planları olduğu konuşulanlar arasında yer alıyor. İngiliz istihbaratının bu konuda yoğun bir çalışma içinde olduğu ve çalışmaları konusunda sıklıkla hükümeti de bilgilendirdiği belirtiliyor.

Avrupa Birliği de siber saldırı tehditlerinin giderek artış gösterdiğini belirtiyor.  Buna karşı önlem almak için de siber güvenliği arttırmak adına çalışmalar yapıyor. Ayrıca bilişim ve iletişim teknolojilerinin kötüye kullanımını kınadığını özellikle paylaşarak, siber alandaki tüm faaliyetlerin hukuk kurallarına uygun şekilde gerçekleşmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Dünya savaşlarının artık sadece bildiğimiz cephe savaşlarından öteye taşınarak, çok daha bilinmeyenlerle dolu olacağı belli.. Bir yandan yapay zeka konusunda yapılan çalışmaların savaşlara yapacağı etki, bir yandan siber saldırılarla elde edilecek bilgi ve belgeler hatta ele geçirilen sistemlerin ortaya çıkartacağı kaos, artık teknolojinin de savaşlarda büyük rol oynayacağının haberini veriyor. Bu anlamda ülkelerin teknolojilerini geliştirmeleri bir o kadar da teknolojilerini güvenlik sağlamak adına da kullanmaları çok önemli.

Yapay zeka konusundaki çalışmalar basına yansıtılanlar kadar mı yoksa daha fazlası var da aramızda dolaşan o hep filmlerde gördüğümüz yapay zekalı robot askerler var mı bilinmez. Ama bir teknoloji savaşının çok yakınlarda olduğu anlaşılıyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı