Sevgililerimizi En Çok Telefonlarından Kıskanıyoruz!

Sevgililer Günü ne özel olarak sosyal medya ve teknoloji kullanımı ile ilgili “Sevgililer Günü ve Sosyal Medya Araştırması” yapıldı. Online araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığ araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Sonuçlara göre çiftler birlikteyken telefonla ilgilenilmesinden rahatsız oluyorlar ve çoğunlukla sosyal medya şifrelerini birbirleriyle paylaşıyorlar. Ancak sonuçlara göre görünen o ki sevgili lerin gün içerisinde telefonlarıyla geçirdikleri vakit, birbirleriyle geçirdikleri vakitten çok daha fazla…

Bu araştırma 1 Şubat ve 8 Şubat 2019 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmiş. Araştırmaya yaklaşık 2000 kişi katılmış. Katılımcılara sosyal medyanın ilişkilerini etkileriyle ilgili sorular yöneltilmiş ve ayrıca sosyal medya alışkanlıkları incelenmiş. Sonuç olarak ise ilginç veriler ortaya çıkmış. Bunlardan bazılarını hemen sizinle paylaşalım.

Telefonla geçirdiğimiz zaman sevgilimizle geçirdiğimiz zamandan daha fazla!

Araştırmada katılımcılara sevgili leri veya eşleri ile günde kaç dakika yüzyüze görüştükleri sorulmuş. Katılımcıların yüzde 34’ü, 2 ile 4 saat arasında yüzyüze vakit geçirdiğini dile getirmiş. 2 saatten az vakit geçirenlerin oranı ise yüzde 25. Bu arada sevgilisiyle 11 saatten fazla vakit geçirenleri de unutmayalım. Onların oranı ise yüzde 7.

Şimdi bu verileri aklınızda tutun ve az sonra paylaşacağımz velilerle kafanızda kıyaslayın. Ortaya çıkan sonuç çağımızdaki görüşme tercihimizi ortaya koyar nitelikte olacak. Katılımcıların gün içerisinde akıllı cihazları ile ne kadar vakit geçirdikleri sorusu sorulmuş. Buna göre katılımcıların yarısına yakını yani yüzde 41’i telefonlarıyla birlikte 2 ile 4 saat arasında vakit geçiriyorlar. 2 saatten az vakit geçirenler ise yüzde 20 civarında. Elbette işi abartıp telefonuyla neredeyse uyanık olduğu zamanın tamamını geçirenler de olmuş. Evet, katılımcıların yüzde 4’ü telefonuyla 11 saatten fazla vakit geçirdiklerini söylüyorlar. Şimdi az önce söylediğimiz şeyi yeniden düşünelim. Sevgilimizle yüzyüze geçirdiğimiz zaman ile telefonumuz ile geçirdiğimiz zamanı şöyle bir kıyaslayalım. Sonuç ortada: Az önce de belirttiğimiz gibi telefonumuzla birlikte geçirdiğimiz zaman sevgilimizle geçirdiğimiz zamandan daha fazla görünüyor.

Sevgilimizde günde 30 dakika konuşuyoruz!

Katılımcılara yöneltilen sorulardan biri de sevgili leri veya eşleri ile günde kaç dakika telefonda konuştukları ya da mesajlaştıkları sorusuydu. Katılımcıların büyük bir çoğunluğu yani yüzde 30’u 11 ile 30 dakika arasında her gün telefonla görüştüklerini dile getirmişler. 10 dakikadan daha az ama 5 dakikadan daha fazla görüşen kişiler de yüzde 27 oranında. Yani aslında katılımcıların yarısından fazlası sevgilileri ile 5 ile 30 dakika arasında her gün konuşuyor. İşi abartıp her gün 1 saatin üzerinde telefonda konuşanlar da yok değil elbette. Katılımcıların yüzde 16’sı 1 saatin üzerinde konuşup, mesajlaştıklarını paylaşıyorlar.

Çiftler birlikteyken telefonla vakit geçirilmesinden rahatsız oluyorlar!

Ankete katılanların yüzde 37’si eşi veya sevgilisi ile birlikteyken onların telefonlarıyla vakit geçirmesinden rahatsız olduklarını dile getiriyorlar. Katılımcıların yüzde 35’i ise bu durumdan bazen rahatsız olduklarını paylaşmışlar. Yani görünen o ki yarısından fazlası öyle ya da böyle bu durumdan rahatsız görünüyorlar. Hiç rahatsız olmayanlar ise elbette yok değil, hatta katılımcıların yüzde 28’i birlikteyken telefonla vakit geçirmelerinin onları rahatsız etmediğini söylüyorlar. Çünkü muhtemelen kendileri de telefonlarından ayrı yaşayamıyorlar. .

Yarım saatte bir gözümüz telefonda! Telefon yüzünden tartışmalar oluyor! Telefonu yasaklayanlar da var! Tanışmalara arkadaşlar aracı oluyor! Şifrelerimizi ortak kullanıyoruz! Çift olarak fotoğraf paylaşmayanlar da var! İşte o çok ilginç sonuçlar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı