Seni İnternetten Silmek Lazım: Kişisel Bilgi

Herkese selamlar! Bu yazımda çeşitli siteler üzerinde açtığımız ve daha sonradan kullanmadığımız gereksiz profillerden bahsedeceğim. Öncelikle bir site için kullanıcı verisi toplamak ilk amaçlardan biridir. Dolayısıyla ziyaret ettiğimiz birçok site bizden ilgili siteye üyelik açmamızı ve bazen de buna ek olarak isim, cinsiyet ve yaş gibi birtakım kişisel bilgi lerimizi talep eder. Bazı siteler ise kullanıcı kaydı olayını biraz daha abartarak üyelik olmadan içeriklerindeki resim ve link gibi bazı eklentileri göstermiyor. Bu içeriklere kimi zaman ihtiyaç duyan bizler ise kendimizi kayıt olma zorunluluğu içerisinde bulup bu işlemi mecburen gerçekleştiriyoruz.

Bilgilerinizi Gerekmedikçe Paylaşmayın!

Üyelik hesabı açtığımız her site kendisine vermiş olduğumuz kişisel bilgilerimizi kendi veri merkezinde topluyor. Dolayısıyla veri merkezinde bulunan bilgilerimizi kendi amaçları doğrultusunda kullanma hakkını da bir nevi elinde bulundurmuş oluyor. Hatta bazı firmaların uyguladığı sözleşme politikası sizin olası itiraz hakkınızı elinizden alıyor. Böylelikle kimi zaman içeriğini bile okumadan “kabul et” butonuna tıkladığımız sözleşmeler sonucunda bilgilerimizin kullanım hakkını teslim etmiş oluyoruz. Bundan sonra firma sizin kişisel bilgi lerinizi isterse kendi projelerinde, isterse başka bir firmaya para karşılığında satmak maksadıyla kullanabilir. Dolayısıyla kişisel bilgi lerimizi paylaşırken her zaman site sahibinin güvenilirliğinden emin olmalı, çok gerekmedikçe kullanıcı üyeliği açmamalıyız.

Peki kullanmadığınız profillerinizi nasıl silebilirsiniz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Yigit Can Türk

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı