Robotların Egemenliği!

Robotlar sayesinde gerçekleşecek olan bir teknoloji çağına tanıklık ediyoruz ve bu dönüşüm şimdiden dengeleri değiştirmiş gibi duruyor. Yakın gelecekte belki de bu robotlar sayesinde hayatta kalabiliyor hatta belki de robotlarla savaşıyoruz olacağız. Robotlar pek çok alanda artık bizim yerimize pek çok işimizi görüyor olacaklar. Günlük rutinlerimiz bile onlar tarafından yapılıyor olacak belki de… Bizim yerimize çalışacaklar, ev işlerine koşuşturacaklar ve hatta alışveriş bile yapacaklar.

Gelecekte nelerin değişeceğinden hep söz ediyoruz. Hepimiz artık çok iyi biliyoruz ki küresel olarak çok büyük bir değişim içerisindeyiz. Ve bu değişim güç bakımından bizlere yepyeni fırsatlar sunuyor. Yeni teknoloji çağında özellikle kas gücüne dayalı ve rutin olan işler ortadan kalkacak gibi görünüyor. Yani araba kullanmak ve temizlik yapmak gibi sıradan işler ortadan kalkacak, bize şu an vakit bulamadığımız için yapmadığımız pek çok işe hatta daha fazla insani vasıf gerektiren işlere konsantre olabileceğiz. Aslında robotların egemenliği sadece iş alanında olmayacak. Bize pek çok alanda da olumlu etkiler sağlayacak. Bunlar arasında sağlık ve arama kurtarma da geliyor.

Özellikle sağlık uygulamaları çok daha yerinde ve detaylı olacak. Tıbbi olarak entegre edilen robotlar ameliyat gibi işleri çok daha hassas bir şekilde yapabilecek. Esnek olan robotlar ise arama kurtarma gibi ekiplerle birlikte çalışabilecek.

Robotların yaşamımızdaki bazı alanlardaki egemenliği insanlara olan ihtiyacı azaltacak. Etki alanına aldığı diğer bir alan ise akıllı ev aletleri olacak. Örneğin buzdolabınızın içerisindeki peyniriniz bittiği zaman kendisi otomatik olarak sipariş edebilecek. Ki sanırız buna yakın bir teknoloji şu an bile mevcut. Yani bize artık daha az iş düşecek. Bu noktada dilden dile dolaşan ve robotlar söz konusu olduğunda en çok konuşulan teorilerden biri de gelecekte insanların robotların denetiminde ve kontrolünde olması ve durumun tersine işleyerek artık bize onların verdiği rolleri benimseyecek olmamız.

Peki robotların hayatımızda daha egemen olması bizi ne gibi bir kaosa sürükleyebilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı