Robotlar Hangi Meslekleri Yok Edecek ?

Forbes Dergisindeki bir habere göre robot devriminin, endüstriyel devrimden bu yana emek piyasasının en önemli dönüşümünü sağlaması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, Amerikalıların % 80’i, gelecek 50 yıl içinde işlerinin bugünkü haliyle hala  var olacağına inanıyor.

Ancak durum çok farklı. Akıllı robotlar tarafından ilk alınacak işler sadece manuel veya düşük vasıflı işler değil.

Bu devrim halihazırda sürüyor. İkna olmak için, IDC enstitüsünden  son tahminlere bakarsak: 7 tür meslek tehdit altında ve bunlar çoğumuzun aslında ilk aklına gelenler değil.

1 – Sürücüler

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde 3,5 milyon kamyon şoförü var. McKinsey’nin tahminleri doğruysa, on yıldan az bir sürede, Amerikan yollarındaki kamyonların % 33’ü sürücüsüz kamyon olacak. Bu demek oluyor ki: 1 milyondan fazla iş öldü …

2 – İnşaat işçileri

İnsansız tuğla makinesi  insandan üç kat daha verimli; günde 1,200 tuğla (günde 300 ila 500 arasında tuğla yerleştirebilen insana kıyasla) yerleştiriyor.. Ve sadece başlangıç.

Buldozerler ve vinçler de şoförsüz hale gelecek.

3 – Hukuk Müşavirleri

Deloitte tarafından hazırlanan bir rapora göre, hukuk servisindeki işlerin % 39’u 2020 yılına kadar otomatik hale getirilecek.

4 – Tıbbi personel ve doktorlar

Tıbbi robotlar artıyor. IBM tarafından tasarlanan tıbbi robot Watson, kanseri saptamak ve tedavi etmek için tıbbi ekiplerle halihazırda çalışıyor ve robotlar yakında teşhis ve cerrahi prosedürlerde de yer alacak.

5 – Muhasebeciler

Muhasebe yazılımını kullanmak, bilançolar hazırlamak, finansal incelemeler, kayıtları kontrol etmek, karlılık hesaplamak, stokları ölçmek, robotların insanlardan daha iyi sonuç vereceği görevler. Finansal analistler muhasebecilerle “aynı gemide” bulunuyor. Yapay Zeka Odaklı Makineler, önceden tahmin analizleri yapabilir ve eğilimleri insanlardan daha hızlı ve doğru bir şekilde tespit edebilir.

6 – Editörler

Roman yazarlarının hâlâ bir geleceği var, ancak finansal yazarlar ya da bu türlü rapor yazanların sınırlı bir geleceği var. AI (yapay zeka) her geçen gün daha okunası metinler yazabilir hale geliyor.

7 – Satıcılar

Tüketiciler giderek e-ticarete geçtikçe ve ürünlerin, fiyatların ve kullanılabilirliğin doğru bir şekilde belirlenmesi için yazılım kullandıkça, satıcılar kaybolacak.

Bu evrimler korkutucu görünüyorsa, tarih derslerini hatırlamak gerekir. Birçok meslek kayboldu ve bazıları yeniden gündeme geldi.  Yokolma  ve yenilerinin ortaya çıkması süreci hala çalışıyor. Büyükbabalarımızın hiçbiri bir uygulama tasarımcısı, bir veri bilimcisi veya bir uçağın pilotu değildi.

Ama … yok olanlar ile karşılaştırıldığında kaç tane iş yaratılacak?

Düşük vasıflı insanlar ve orta sınıfta sosyal etkiler ne olacak?

Bill Gates’in önerdiği gibi bir Robotlar da insanlar gibi vergi ödemeli mi?

Etiketler

Onur AYDIN

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı