Robot Meraklıları İçin 2018 Yılında Gerçekleşecek 6 Robot Yarışması! - Moblobi.com
Yaşam

Robot Meraklıları İçin 2018 Yılında Gerçekleşecek 6 Robot Yarışması!


Üniversitelerin,robot meraklıları için düzenlediği robot yarışmalarını sizler için derledik. Yıllardır farklı üniversitelerin farklı kategoriler için düzenlediği robot yarışmaları, teknoloji meraklıları tarafından büyük ilgi görmeye devam ediyor. İsterseniz gelin robot yarışmalarındaki kategorileri inceleyelim.

Mini Sumo: Sumo Güreşi,Japonya’da eski tarihlerdeki âdete ve töreye dayanan geleneksel bir güreş türüdür.Robot teknolojilerine uyarlanan bu yarışma türünde amaç,belirli boyutlar ve özelliklerdeki robotların sumo güreşinde olduğu gibi rakiplerini belirlenen bir alanın dışarısına çıkarmak.

Arazi: Bu kategorinin amacı ise zorlu etaplardan geçerek parkuru en kısa sürede tamamlayacak robotları tasarlamak.Su,kum,çakıl,çim gibi farklı arazi türlerinde en iyi performansı sağlamak için tasarlanan birbirinden iddialı robotların kozlarını paylaşmasını izlemek heyecan verici!

Drone: Son yıllarda popülerliğini bir hayli arttıran drone(multicopter) robotları için tasarlanmış zorlu parkurlarda dronelaryarışıyor.Ağırlıkkaldırma,hedeflerden geçme gibi bir çok zorlayıcı etap bulunmakta.

Labirent: Çözmesi zorlayıcı olan karmaşık labirentleri en kısa sürede bitirmek için yarışan robotlar gerçekten izlemesi hoş anlar yaratıyor.

Bu kategoriler gibi bir çok farklı kategori barındıran Türkiye’de ses getirmiş üniversite robot yarışmalarına bir göz gezdirelim.

  • Uluslararası Marmara Üniversitesi Robot Olimpiyatları

Bu yıl 16-17 Mart tarihlerinde Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde düzenlenecek 3.Uluslararası Marmara Robot Olimpiyatlarını incelemek isterseniz http://olimpiyat.muferobotics.org linkinden yararlanabilirsiniz.

  • ODTÜ Robot Günleri

ODTÜ Robot Günleri 3-4 Mart’ta Ankara’da yapılacak. İncelemek isterseniz http://odturobotgunleri.org.tr/tr linkinden yararlanabilirsiniz.

  • Yıldız Savaşları / Robocon

Yıldız Savaşları(Robocon) 24-25 Mart tarihlerinde Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde yapılacak. İncelemek isterseniz https://www.yildizrobocon.org linkinden yararlanabilirsiniz.

  • İTÜRO

12-14 Nisan’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılacak olan İTÜRO bizleri yeniden merakla bekletiyor. İncelemek isterseniz http://www.ituro.org/tr/ linkinden yararlanabilirsiniz.

  • 3.Mekatronik ve İnovasyon Günleri (MİG)

26-27 Nisan’da Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde düzenlenecek olan 3.Mekatronik ve İnovasyon Günleri’nin detayları için http://marmaramig.com linkinden yararlanabilirsiniz.

  • IZTECH RoboLeague

21-22 Ekim tarihlerinde İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde yapılacak olan IZTECH Roboleague’in detayları için http://irl.iyte.edu.tr linkinden yararlanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı