Robotlar Sizi İşinizden Edecek! - Sayfa 2 / 2 - Moblobi.com


Robotlar Sizi İşinizden Edecek!

Çünkü böyle devam ederse birçok meslek bu robotlar tarafından ele geçirilmiş ve işsizlik ciddi oranlarda artmış olacak. Hatta şu anda futbolda uygulanmakta olan video hakemlik veya çağrı merkezlerinde sık sık canımızı sıkan telesekreterler ileride daha da gelişmiş olacak. Buna küçük adımlarla gelen büyük bir istila da denebilir.

İstatistikler Ne Diyor?

İstatistiklere göre o kadar da korkmaya gerek yok. Çünkü şimdiden bu durumu çoktan öngören istatistik kuruluşları çözüme yönelik fikirlerini ve projelerini sunmaya başladı. Bu fikirlerden biri vergilendirme sistemiyle alakalı. Buna göre istihdam sahibi olan her robot başına devlet belli miktarda vergi alarak elde ettiği bu bütçeyi işsiz vatandaşlarına kaynak yaratmak için kullanacak. Bunun dışında dünyaya gelen her birey için belirli oranda temel gelir oluşturulacak. Yani bir nevi işinizi sizin yerinize yapay zeka yapacak ve siz bu yapay zekadan kaynaklanan düzenli bir gelir elde edeceksiniz. Durumun mantıklı olup olmadığı tartışılır ancak Bill Gates ve Elon Musk gibi önemli isimlerin yapay zekayı destekledikleri biliniyor.

Dünyamızın bilişim ağlarıyla örüldüğünü, sağlık sektörü gibi önemli sektörlerde bilgisayar teknolojilerine olan bağımlılık düşünüldüğünde yapay zeka ve uygulamalarını bilinçsizce reddetmemek gerektiğini düşünüyorum. Bu gelişimin kötü kimliklerle verebileceği zararın yanında şu aşamada toplumun bu teknolojiye bağımlı olduğunu söylemek sanıyorum yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla robotların ve yapay zekanın gerekliliğinden ziyade ortaya çıkarabileceği olası problemlere çözüm üretmek daha akılcı bir hareket olacaktır.

Sizde insanlık açısında önemli bir yere sahip olan bu konu hakkındaki fikirlerinizi aşağıdaki yorum formundan belirtebilirsiniz.


Yiğit Can ile Teknoloji Sohbetleri’ni Moblobi.com’da takipte kalın 🙂

Moblobi.com yazarlarından Yiğit Can’ı sosyal medyada takip etmek isterseniz:

  • Facebook’da için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Instagram’da için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Linkedin’de için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Blog’unu takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir