Parolanızı Mı Unuttunuz?

Hızla gelişen bir teknoloji ve geliştikçe de bizi tedirgin eden bir dünya… Her şey iyi hoş ama hala almamız gereken bazı önlemler var ve bunları hepimiz hayatımızda uygulayabiliriz, uygulamaya geçirmeliyiz.

Artık en küçük işlemde bile telefonlarımıza gelen onay kodları, şifreler bir dolu detay hayatımızın içine girdi. Öyle ki artık en basit işinizi bile o işle ilgili alana üye olmadan halledemiyorsunuz. Çok fazla platform ve haliyle de çok fazla şifremiz var.  Ve çok fazla da güvenlik açığı var. Bugün hala çok basit şifreler kullanan insanlar var. Hatta aynı şifreyi tüm hesaplarında kullanan insanlar… (bir dönem ben de onlardan biriydim :))

Şimdi sizlere kendi hayatımda da kullanmaya başladığım bazı güvenlik ipuçları vereceğim. Hazırsak başlayalım:

Karmaşık Olun: 

Uzmanlara göre tahmin edilmesi ve kırılması zor bir şifre için altın kural sosyal medya üzerinden paylaştığınız kişisel bilgileriniz ile şifrenizin kolayca tahmin edilmemesi. İsim, şehir, tarih vs. size özel, size ait ne varsa sakın ama sakın şifre olarak seçmeyin. Rastgele seçin… Rahat olun.

Parola Yönetici:

Benim gibi çok fazla hesabınız varsa ve şifrelerinizi hem seçmekte hem de hatırlamakta zorluk çekiyorsanız parola yöneticisi kullanmak çok güzel bir hareket olacaktır. Hem bilgisayarlarda hem de telefonlarda kullanabileceğiniz, çok güzel parola yöneticileri var.

Tabii bu kadar tedbir sizi ürkütebilir, hatta “ne gerek var yahu ben parolamı not defterime yazıyorum ve kendimi teknolojiden uzak tutuyorum” diyenlerin sesini duyar gibiyim. Vallahi sizin bu huyunuzu bilen inatçı biri anında not defterlerinizden keşfe başlayabilir, eğer defterinizi kasaya kilitlemediyseniz tabii… Sizi not defterlerinden kurtaracak daha çağdaş bir yöntem ise Keepass. İncelemek isterseniz linki http://www.keepass.info/

İki Aşamalı Güvenlik:

Şifrelerinizin çalınmayacağının maalesef bir garantisi yok ama ihtimali en aza indirmek mümkün. Hele de sosyal medyanın çılgınlar gibi kullanıldığı şu zamanda, biraz olsun içinizi rahatlatabilecek bir yöntem: İki Aşamalı Güvenlik

Umarım tavsiyelerim işinize yarar. Bu tavsiyelerin yanında bir de şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca tarayıcınız şifrenizi kaydetmek istediğinde de, asla izin vermeyin.

Etiketler

Gizem Başustaoğlu

İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği öğrencisi... Daha önce kısa bir dönem bloggerlara styling ve content asistanlığı yaptı. 4 yıl konservatuar eğitimi aldı, keman çalıyor. Şarkı söylüyor, tiyatroyla ilgileniyor. Kendine ait bir bloğu da var. Yazı yazmaktan ve okumaktan çok keyif alıyor.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı