Otonom Araçlara Güven! - Moblobi.com
Yaşam

Otonom Araçlara Güven!


Otonom araçlar güvenli mi?

Otomotiv sektöründe Seviye 4 ve Seviye 5 ve halk dilinde otonom araçlar olarak bilinen ulaşım araçları yayalar için ne kadar güvenlidir?

Sizlerin evet ya da hayır dediğini duyar gibiyim fakat bu sonuçları verilere dökmek için American Automobile Association (AAA) bir araştırma yapmış ve yapılan bu araştırmanın sonucunda katılan kişilerin %63’ünün gelecekte otonom araçların yaya güvenliğini sağlayamayacağına yönelik endişeleri olduğunu gözler önüne seriyor. Belki de bu oranın bu kadar yüksek olmasında otonom araçları ile ünlü olan Tesla firmasının ürettiği araçların neden olduğu bazı yaralamalı hatta ölümlü kazaların payı olabilir, kim bilir?

Sanal gözler nedir?

Bu oran, her geçen gün hayatımıza daha fazla entegre olan Endüstri 4.0 teknolojisine adapte olmaya çalışan insanoğlunun tam olarak kesin sonuçlarını bulamadığı bu konulara karşı yaşadığı bir korku da olabilir. Bu bağlamda Jaguar ve Land Rover firmalarından birçok mühendisin ve psikologların katıldığı ortak projede ise otonom araçlarda yer alacak ‘virtual eyes’ yani ‘sanal gözlerin’, yaya güveni arttırıp arttırmayacağının cevabı bulunmaya çalışılıyor. İnsanların bu teknolojiye karşı yaşadığı korkuya ve önyargıya oluşturulan sanal gözler ile son vermek isteyen firmalar, bu netice ile insanların da teknolojinin gelişiminde rol sahibi olmalarını istiyor.

Peki bu sanal gözler nasıl çalışıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı