Omurganızı Teknolojiye Karşı Korumanın Yolları!

Kaçamayacağımız ve inkar edemeyeceğimiz bir gerçek var ki, teknoloji hayatımızı kolaylaştırıyor. Elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız, bilgisayarlarımız, arabalarımız, saniyeler içerisinde kullanabildiğimiz pek çok akıllı makine ve faydalandığımız araç gereçler teknolojinin bu evrimi ile hayatlarımızdaki yerlerini sağlamlaştırıyorlar. Pek çok hastalık da teknoloji sayesinde daha hızlı teşhis edilip; farklı yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Peki teknoloji hayatımıza bu kadar çok şey katarken sağlığımızdan neler götürüyor diye hiç düşündünüz mü? Yoğun teknoloji kullanımı özellikle omurga sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Üstelik bu rahatsızlığa gün geçtikte daha sık rastlanıyor.

Yoğun teknoloji kullanımı kas ve iskelet sistemi hastalıklarına sebep oluyor!

Omurgamızın sağlıklı olabilmesi için boyunda, sırtta, belde ve kuyruk sokumunda dört fizyolojik eğriliğin dengeli bir dizilişte olması gerekiyor. Ancak teknoloji bağımlılığı ve teknolojinin yanlış kullanımı kas ve iskelet sistemi hastalıkların görünmesini arttırıyor. Teknolojinin yoğun kullanımı kaynaklı olarak az kullanılan kaslar giderek zayıflamaya başlıyor. Bu durum da eklemlerinize binen yükü arttırıyor. Ayrıca bilgisayar kullanımı sırasında da uzun süre oturuyor olmak da omurganıza binen yükün dengesiz olmasına sebep oluyor. Bu da ağrıya sebep oluyor ve düzgün duruşu bozuyor.

Aşırı teknoloji kullanımından kaynaklı olan ağrılar, problemin olduğu yerde önce belli belirsiz aralıklarla başlıyor. Siz bedeninizi zorladığınızda veya uzun yürüyüşler yaptığınızda kendini göstermeye başlıyor. Bir süre sonra sıklığı ve şiddeti artmaya başlıyor; hatta kollarınıza ve ayaklarınıza doğru yayılmaya başlıyor. Daha ilerleyen aşamalar da karıncalanma, batma, yanma ve kuvvet kaybı gibi belirtiler gösteriyor. Altı aydan uzun süre belli aralıklarla kol ve bacaklarda hissedilen ve geçemeyen bu ağrılar ise fıtık veya kireçlenme gibi hastalıkları size haber vermeye başlıyor.

Bu sorunlarla karşılaşmamak için aşırı teknoloji kullanımınıza dikkat etmeniz ve risk faktörlerini ortadan kaldırmanız gerekiyor. Acıbadem International Hastanesi ‘nin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan Prof. Dr. Ferda Özdemir, teknolojinin yoğun ve yanlış kullanımının omurgamız üzerinde yarattığı bu olumsuz etkilerden korunmanız için alabileceğimiz önlemleri paylaştı.

İşte yoğun teknoloji kullananların alması gereken önlemler…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı