Olumsuz Hava Koşulları Cihazlarınızı Etkiliyor! - Moblobi.com
Yaşam

Olumsuz Hava Koşulları Cihazlarınızı Etkiliyor!


Aşırı sıcak, fırtına hatta yağmur gibi olumsuz hava koşullarıcihazlarımızı etkiliyor ve verikaybına sebep oluyor. Yaz ve kış aylarının en ağır geçtiği durumlarda aşırı ısınma, sıvı teması ve elektrik kesintisi gibi sebeplerle özellikle cihazlar olumsuz etkileniyor. Şiddetli hava koşullarının yaşandığı dönemlerde veri kayıpları artıyor. Peki cihazlarınız olumsuz hava koşullarından etkilenmişse ne yapmamalısınız? Peki olumsuz hava koşullarında verilerinizi kaybetmemek için neler yapmalısınız? Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal, bu iki konuda önemli tavsiyelerde bulundu. İşte bu gibi durumlarda olası bir hasardan korunmak veya hasar sonrası yanlış müdahale yapmamak adına işte bilmeniz gerekenler…

Olumsuz hava koşullarından etkilenen cihazlarınıza yapmamanız gerekenler:

  • Hasarlı olduğunu düşündüğünüz masaüstü bilgisayarlarınız, laptop, tablet, hard disk ya da telefonlarınızı çalıştırmayı kesinlikle denememelisiniz.
  • Kullanıcıların yanlış müdahaleleri nedeniyle pek çok veriyi kurtarmak çok daha zor bir hale gelebiliyor. Bu sebeple verilerinizin kaybolmasını önlemek adına zarar gördüğünü düşündüğünüz hiçbir sunucu, disk ya da cihazınızı parçalara ayırmayın ve temizlemeye çalışmayın.
  • Cihazınız yağmur gibi sebeplerle sıvı temasına maruz kaldıysa, açıp kurutmaya çalışmayın. Özellikle yaygın olarak bilinen saç kurutma makinesi gibi cihazların bu amaçla kullanımı oldukça yanlış bir çözümdür. Çünkü bu tip cihazların maruz bırakacağı sıcak hasarı arttıracaktır. Bu sebeple diski veya cihazı nemli halde bırakıp, profesyonel bir kurtarma merkezine teslim etmek, cihazınız ve verilerinizin kurtulma şansını arttıracaktır.
  • Cihazınız fiziksel bir zarar gördüyse içerisindeki verileri kurtarmak için veri kurtarma yazılımı kullanmayın. Çünkü bu tür yazılımlar bu tip hasara sahip olmayan ve çalışan disklerde işe yarar.
  • Bu arada cihazınızdaki  zarar ne kadar ciddi oranda görünürse görünsün verilerinizi kurtaramayacağınızı düşünüp vazgeçmeyin. Profesyonel bir veri kurtarma merkezine götürüp mutlaka şansınızı deneyin.

Peki verilerinizi olumsuz hava koşullarından nasıl koruyabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı