Ne Olacak Bu Bitcoin’in Hali Diyenlere!

Bilmeyenler için Bitcoin, elektronik bir para birimi hatta en popüler kripto para bile diyebiliriz. Ancak öyle bir para birimi düşünün ki herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği bulunmuyor. Değerini ise piyasadaki arz ve talep koşulları belirliyor; yani talep arttıkça fiyatı artıyor, düşünce de azalıyor. Bitcoin, bazı ülkelerde bir ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılabiliyor; ülkemizde de TL karşılığı Bitcoin alınabiliyor.

2017 yılında 20 bin dolar ile zirveyi gören Bitcoin bu dönemden sonra ise sürekli değer kaybetmeye devam etti ve yükseklerden alanları büyük zararlara uğrattı. Çıkarken de düşerken de popüleritesini sürekli arttıran bitcoin yakın zamandaki değeriyle zirvesinin %70’e yakın aşağısında seyrediyor. Bu da en yüksekten alan birisinin parasının büyük bir kısmını kaybettiği anlamına geliyor.

Dünyada ünlü Bitcoin zenginleri arasında ismini duyuran Winklevoss kardeşler artık kripto para dünyasının farklı alanlarında yatırım yapıyor. Örneğin Zcash adlı yeni bir para birimini kuruyorlar.

Bitcoin piyasalarında bir günde dünyada yapılan parasal hacim 5,3 milyar dolar ve kripto paralar içerisinde hala en popüleri olmaya devam ediyor.

Uzun süre yükselişin nereye kadar süreceği tartışılırken artık düşüşün nerede biteceği tartışılıyor. Belki duymuşsunuzdur ama 2017 yıllarında Bitcoin’in 400 bin dolara kadar çıkacağını iddia edenler dahi vardı. Şimdi Bitcoin’in gerilemesine yol açan nedenlere bir göz atalım:

DEVAMI İÇİN 2’TE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı