Müziğin İnsan Ruhuna İyi Gelen 5 Özelliği!

Ses teknolojileri ve müzik tıpta hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılıyor? Müziğin insan ruhuna iyi gelen ilginç özellikleri, haberimizde...

Tıpta bazı hastalıkların tedavisinde müzik önemli bir rol oynuyor. Müzik aletlerinin sesleri ve hatta doğadan oluşturulan pek çok ses insanların tedavisine yardımcı olabiliyor. Özellikle gelişen ses teknolojileri sayesinde başarılı sonuçlar elde ediliyor. Peki müzik insanları nasıl iyileştiriyor? Gelişen ses teknolojileri tedavide nasıl kullanılıyor? İlginç detaylar, haberimizde…

Ses teknolojileri ve müzik tıpta hastalıkların tedavisinde nasıl kullanılıyor?

Müzikle hastalıkların tedavi edilmesi aslında yeni olan bir tedavi yöntemi değil. Fakat, ses kayıt ve müzik teknolojileri geliştikçe müzik ile tedavi de farklı bir boyuta ulaştı.

Bir çok araştırma, müziğin anksiyete seviyesini düşürdüğü ve hastaların ihtiyacı olan ilaç miktarını azalttığını ortaya koyuyor. Bu araştırmalardan biri de Ulusal Sağlık Enstitüleri uzmanları tarafından yürütülüyor.  Araştırmada şarkı söyleyen beynin nasıl tepkiler verdiği ve şekli inceleniyor.

Araştırma sırasında müzisyen şarkı söylerken beyninin taraması yapılıyor. Bu taramada beynin hangi kısımlarının hasarlı olduğu, hangi kısımlarını sağlam olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca müziğin ruhsal olarak da hastalara iyi geldiği de biliniyor. Müziğin ruhumuza iyi gelen 5 yönü şöyle:

1- Bilişsel performansı geliştiriyor

Ses kayıt teknolojileri sayesinde pek çok tarzda müzik oluşturulabiliyor. Fakat araştırmalara göre müziğin bazı türleri insanlara iyi gelirken bazısı da depresyonu tetikliyor. Örneğin; fon yani sözsüz olarak çalan müzikler, kişilerde bilişsel performansın artmasını ve motivasyonu sağlıyor.

 2- Stresi azaltıyor

Bir çok araştırmanın sonucu müzik dinleyen insanların özellikle otonom sinir sisteminde rahatlama olduğunu ortaya koyuyor.

3- Hafıza güçlendirmeye yardımcı oluyor

Birçok öğrenci müzikle ders çalışmayı tercih ediyor ve hatta bu şekilde daha iyi ders çalıştıklarını söylüyorlar. Araştırmalar da bunu destekler nitelikte. Ancak müziğin türü ve ses yüksekliği de oldukça önemli.

4-  Rahat bir uyku uyumanızı sağlar

Uykusuzluk genel olarak bütün insanlığın sorunu. Klasik müzik dinleyenlerin daha rahat uyku uyuduğu belirtiliyor.

5- Depresyona iyi gelir

Bir çok insan sinirlendiğinde, üzüldüğünde müzik dinliyor ve bu sayede rahatladığını söylüyor. Araştırma sonuçları da bunu doğruluyor. Müziğin depresyonu, kaygıyı ve stresi engelleme özelliğine sahip olduğu biliniyor.

Peki siz müzikle tedavi hakkında ne düşünüyorsunuz? Müziğin insanlara iyi geldiğine inanıyor musunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Youtube Akıllı İndirmeler ile Nasıl Müzikİndirilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İnternetin En Gizemli Şarkısı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Android Kullananlar İçin En İyi 10 MüzikUygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı