Müziğin Hayatımıza İlginç Etkileri Neler?

Hayatımızın hemen her yerinde bir ritim, o anki duygumuza hitap eden bir ton, bir ses vardır. Müzik ise bu sesler bütününün ahenkli bir şekilde kulağımızın işittiği tınıların toplamıdır. Hiç şüphesiz müziğin hayatımıza ilginç etkileri bulunmaktadır.

Koşarken, ders çalışırken, alışveriş yaparken, coşkulu iken dinlediğimiz müzikler her zaman farklılık gösterir. Bu durum bizim tamamen o anki ruh halimiz ile doğru orantılıdır. İçinde bulunduğumuz ruh hali ne ise dinleyeceğimiz müzik tarzları da çoğunlukla aynı frekansta olur. Müzik ile stres atmak arasında doğrusal bir ilişki söz konusudur. Beyniniz müzikle beraber kimyasal reaksiyonlar verir ve bu tepkiler ruh haliniz ile davranışlarınıza hatta hayat tarzınıza yansır.

Peki, Müzik Hayatımızı Nasıl Etkiler?

Ses dalgaları, işitme duyumuzu hedef alarak doğrudan beynimize sinyaller gönderir. Bu sinyallerin içinde müziğin tonu, dakika başı oluşturduğu vuruş sayısı (BPM) “buna basitçe ritim de denebilir” ve içeriği doğrudan beynimizde işlenmeye başlar. Oluşan elektrik dalgaları ile sanki o an dinlediğimiz müzik bize bir anı veya bir olay yaşatıyormuşçasına etkiler oluşturur. BPM’nin artıp azalması müziğin hızını ve dolayısı ile dinleyen kişilerin hayat tarzını, duygularını etkiler.

Hareketli Müzikler

Yüksek BPM’den oluşan bu müzikler genel olarak alışveriş yerlerinde, gece kulüplerinde veya oyun içerisi müziklerde kullanılan çeşittedir. Bu tarz müzikler kan akışınızı hızlandırarak adrenalin salgılanmasına ve buna bağlı olarak da heyecanınızı arttırmaya yardımcı olur. Oyun oynarken müziği kapatmak, o oyunun zevkini büyük oranda bitireceği gibi, hareketli müzik ile iç içe bir şekilde bu oyunu oynarken zamanın nasıl geçtiğinin farkına bile varmazsınız.

Rahatlatıcı Müzikler

Hareketli müziklere göre daha küçük BPM kullanılan rahatlatıcı müzikler, hayatımızın akışını yavaşlatarak çevremizdeki şeyleri sanki ağır çekimdeymiş gibi zamanı yavaşlatarak bakıyormuşuz hissiyatını yaşatır. Bu sayede odaklanmayı kolaylaştıracağı gibi hem hayatımızı sakinleştirmeyi hem de beynimizi rahatlatarak odaklı bir düşünceye efektif bir zemin hazırlar. Duygusal, doğa müzikleri, caz gibi müzik tarzları çoğunlukla yavaş ve vurucu ritimlerle yapılır. Rahatlatıcı müzikler dinlemek hayatınıza sakinlik, daha derin düşünebilme, daha derin bir uyku, olaylara karşı daha olumlu ve daha uygun bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak müziğin hayatımıza ilginç etkileri olduğu gerçeği yadsınamaz. İnsanlık var olduğu sürece müzik de hayatımızın hemen her alanında yer etmeye devam edecektir.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Stresten Kurtulmak için 8 Meditasyon Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
“Meditasyon ve Farkındalık için Yardımcı Olan 6 Akıllı Araç!” okumak için buraya tıklayın
“Ruhunuza İyi Gelecek En İyi Meditasyon Müzikleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Meditasyon Sırasında En Etkili 10 Müzik!” okumak için buraya tıklayın.

“Müziğin Hayatımıza İlginç Etkileri Neler?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı