Momo Tehlikesinden Korunmanın Yolları!

Bugünlerde çeşitli medya araçlarında uyarılarını sık sık gördüğümüz Momo konusunda çocuklarımızı korumak için size bir kaç ipucu vereceğiz. Öncelikle bilmeyenler için söyleyelim: Momo bir çeşit “meydan okuma”  olarak bilinen ve yaklaşık 1 yıl gibi bir süredir birçok ülkede görülen bir internet olayı ve bu olay internette panik ve histeri yaratıyor.

Momo tehdidi nedir?

Momo ilk olarak hayatımızdan WhatsApp aracılığı ile  sızdı ve sonrasında YouTube’da özellikle çocukların izlediği videoların arasına kötü niyetli kişilerce reklam gibi sokuldu. Ve şimdi pek çok kanaldan özellikle çocukları tehdit eder duruma ulaştı.

Momo cihazlara bulaşan ya da herhangi bir hırsızlık amacı güden bir siber tehdit değil. Ancak şok ve de rahatsızlık duygusu yaratan kötü niyetli bir unsur olarak düşünülebilir. Özellikle cep telefonu ve sosyal medya aracılığıyla sızan bir siber zorbalık türü.

Meksika polisinin yaptığı araştırmaya göre Momo ilk olarak bir Facebook sayfası ve bir iddia ile başlamış. Bir grup kişi tanımadıkları yabancı bir numarayı arama konusunda birbirleriyle iddiaya girmişler daha sonra insanlar Momo grubuna mesaj attıkça onlara şiddet içerikli çeşitli fotoğraf ve videolar gelmeye başlamışlar. Yani Momo tehdidi ilk olarak Latin Amerika’da bir grup kişi tarafından ortaya çıkarılmış. Şimdi ise tüm dünyayı etkileyen; oldukça rahatsız edici ve psikolojik yönden özellikle çocuklara zarar verici görseller barındıran bir içerikle internetin hızla yayılıyor.

Momo’ya medyanın ilgisi arttıkça ve insanlarda sebep olduğu panik duygusu arttıkça bunu çevresindekileri rahatsız etmek, korkutmak ya da tehdit etmek amacıyla kullanan kişilerde oluşmaya başladı.  

Bu konuda özellikle ebeveynlerin bilinçlenmesi ve ne yapacağını bilmesi oldukça önemli. Çünkü çocuklar internet olmayan bir dünyayı bilmiyorlar ve bu sanal dünyayı düşündüğümüzden çok hızlı tarıyorlar. Hatta çocuklar internette yoğun olarak arama ve de paylaşım yaptıkları için bu gibi tehlikeli  ve rahatsız edici içerikleri ilk olarak onlar maruz kalabiliyorlar.

Siber korsanlar çocukları ilgi çekici içeriklerle kandırıp; meydan okuma ya da bazı görevler vererek hayatlarına sızıyorlar. Benzer durumu Mavi Balina oyununda da yaşamıştık.

Momo tehdidinden nasıl korunabilirsiniz?

Momo olayın da amaç her ne kadar zararlı bir yazılımı yaymak olarak gözükmese bile yarattığı psikolojik tehdit oldukça büyük. Bu sebeple  anne ve babaların çocukların internette neler yaptığını yakinen takip etmeleri oldukça önemli.

Siber tehditler ve bilinmeyen kaynaklardan gelen bu gibi zararlı içerikler gibi durumları önlemek için alabileceğiniz en etkili önlem çocuğunuzda açık bir diyalog kuruyor olmaktan geçiyor. Çocuğunuz henüz internette kötü bir olay yaşamamış olsa bile ona internette güvenli olmadın temellerini ve tehditlerini anlatarak ileride oluşabilecek ya da karşısına çıkabilecek tehditlere karşı koymasına yardımcı olabilirsiniz.

Kaspersky Lab  Momo gibi rahatsız edici ve şok yaratıcı bu gibi içeriklerden çocuklarınızı nasıl koruyabileceğiniz konusunda bir takım önlemler paylaştı. İşte alabileceğiniz önlemlerden bazıları:

Momo tehdidinden çocuklarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Ne gibi önlemler alabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı