Sanal Gözlük ile Dünyanın İlk Canlı Yayın Ameliyatı!

Sanal gözlük ile dünyanın ilk ameliyatı 14 Nisan’da canlı yayınlandı.

The Guardian tarafından yapılan habere göre, Britanyalı bir kanser hastasına yapılan ameliyat, sanal gerçeklik gözlükleri vasıtasıyla canlı olarak tüm dünyaya yayınlandı.

Doktor Shafi Ahmed tarafından Londra’da gerçekleştirilen ameliyat, gerçekten herkesi heyecanlandırdı.Canlı yayının tarihi ve yeri ise 14 Nisan ve Royal London Hospital. Akıllı telefon ve sanal gözlüğü ile izlenebildi. Ameliyat odasında tavana monte edilen olan özel kameralar yoluyla, 3 saate yakın canlı yayın yapıldı. Yayın 1 dk gecikmeli sunuldu.

Özellikle yeni doktorlar ve stajyerler, daha önceden doktorların arkasından ameliyatı takip ederken, bu yeni teknoloji yoluyla farklı açılar arasında izleme yaparak, ameliyatı her ayrıntısıyla takip edebilecek. St Bartholomew’s Hospital’da danışman doktor olan Ahmed, tüm dünyadaki doktorlara fırsat eşitliği sağlaması açısından çok önemli olduğunu vurguluyor. Doktor Shafi Ahmed 2014 yılında bir ameliyatında Google Glass yoluyla canlı yayın yapmıştı. 100’den fazla ülkede 13.000’den fazla doktor ve tıp öğrencisi tarafından takip edilmişti. Bir diğer güzel tarafı da operasyon sırasında izleyenlerin soru sorabilmesiydi.

Dr. Ahmed’e göre, bir sonraki seviye izleyicilerin, özel bir eldiven yoluyla hastayı hissedebilmesi.

Kaynak: theguardian

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı