Akıllı Gözlük Cep Telefonları Kadar Popüler Olacak!

Akıllı gözlüklerin parlak bir geleceği var, ancak teknoloji şirketinin patronu Alberto Torres Sky News‘a söylediği bazı zorluklar da var.

Artırılmış gerçeklik gözlükleri, teknolojinin önde gelen üreticilerine göre, dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları kadar az 10 yıl kadar popüler olacak.

3D interaktif akıllı gözlük yapan Atheer’in CEO’su Alberto Torres Sky News’a trendin başlangıçta tıp çalışanları veya servis mühendisleri gibi alanda çalışan profesyoneller ile daha hızlı geçeceğini belirtti. Torres ayrıca uzun vadeli akıllı gözlüğün birincil bilgi işleme biçimi haline geleceğine inandığını da belirtti.

Akıllı Gözlük, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Bu, mobil bilgi işlem dalgasının yeni dalgası.

Artırılmış gerçeklik (AR) kullanıcıların gerçek ortamı görmelerini sağlarken, bunun yanında örneğin bir görevin tamamlanmasında ya da bir onarım işinde yol gösterici ya da talimatlar için kullanılabilecek olanlar gibi görüntüleri de görüntülerler. Geçen yıl Microsoft, arttırılmış gerçekliğin olduğu Hololens ile tıp öğrencilerinin anatomi eğitiminde insan vücudundaki holografik katmanları görmelerine yardımcı olmak için kullanılmıştı.

Artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik (VR) değildir. VR, sizi tamamen farklı bir çevrenin içine götüren bir kulaklık seti içerir. Geniş kapsamlı kullanımları, video oyunları, askeri tıbbi görevlilere yardım, çocuklar için müze sergileri hayata geçirme konularına kadar uzanmaktadır.

Apple CEO‘su Tim Cook, bu hafta gerçekleşen bir röportajda, güçlendirilmiş realitenin ticari açıdan sanal gerçeklikten daha popüler olacağını düşündüğünü ileri sürdü. Apple hayranları ise teknoloji devinin, VR ve AR pazarına girmesi hakkındaki potansiyel planlar üzerine de sık sık spekülasyon yapıyor.

Atheer’in CEO’su Torres, AR gözlüğünün sonunda dizüstü bilgisayarları değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor ancak bunun için birtakım zorlukların olduğunu da kabul ediyor. Akıllı gözlüklerin gelişimin ilk aşamalarında olduğunu; biraz pahalı, biraz hantal ve henüz herkes için ulaşılabilir olmamasını bu zorluklar arasında sıralıyor.

Kaynak: http://news.sky.com/story/smart-glasses-will-be-as-popular-as-mobile-phones-10580779

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı