4,5G Nedir ve Hayatımıza Yeni Neler Getirecek?

Yakın dönemde ihalesi yapılan ve sıklıkla reklamları dönen 4,5 G konusu daha şimdiden çoğu kişi için bilinmeyen tarafları olan bir konu. Biz de sizleri biraz daha aydınlatmak için 4,5G’yi daha ayrıntılı tanıyalım.

Öncelikle 4G dördüncü nesil kablosuz veri iletişim ağları protokollerinin ve teknolojilerinin adı anlamına geliyor. Ancak ülkemizde 5G ye daha yakın bir teknoloji (LTE Advanced) kullanıldığından 4,5G tanımı kullanılıyor.

4,5G nin hayatımıza getireceği en büyük yenilik, mobil internet erişim hızlarında büyük bir artış olacak. 4,5G bağlantısı saniyede yaklaşık 37-38 MB’a denk gelen 300Mbps ye ulaşabilecek. Kullandığımız şu anki 3G nin ise 20-25Mbps olduğu düşünüldüğünde uçuş hızına çıkacağımız bu durum herkesi heyecanlandırıyor. 1000Mbps hızı olacak 5G’ye ise 2020 gibi geçilecek.

Bu hızın en büyük etkisini mobil cihazlardan video izlerken ve müzik dinlerken göreceğiz. Bugün bile çoğunlukla takılıp kalan filmler tarihe karışacak. Artık indirmeden de online olarak hem yüksek çözünürlüklü hem de takılmayan filmler izleyeceğiz.

4,5G yi 1 Nisan 2016 da kullanmaya başlayacağız. Ancak ufak aksilikler olursa biraz daha sarkabilir.

İnternet hızının artmasıyla kullanılan GB kotaları da daha çabuk tükenecek. Bu nedenle aslında hepimiz operatörlerin fiyatları biraz daha aşağıya çekmesini bekliyor olacağız.

Bir diğer yenilik de 1 kilometreden büyük tünel ve tren hatlarının da kapsama alanına alınacak olması.

4,5 G teknolojisinden yararlanabilmek için mobil cihazınızın en az 4G destekli olması lazım. iPhone 6, iPhone 6 Plus, SamsungGalaxy S6, SamsungGalaxyNote 5, HTC One M9 gibi telefonlarla iPadAir 2, Sony Xperia Z4 gibi tabletler de 4G desteğine sahip. Almadan önce mutlaka 4G destekli olup olmadığını sorun.

5G ye geçiş dönemini yansıtacak yaklaşık 5 senelik 4,5G serüvenimizin hayatımıza yeni neler getireceğini takip ediyor olacağız.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı