Türkiye META’da En Çok Harcama Yapan 2. Ülke! - Moblobi.com
Yaşam

Türkiye META’da En Çok Harcama Yapan 2. Ülke!


IDC açıkladı: Türkiye’ 2019’da META bölgesinde en fazla harcama yapan 2. ülke olacak…

Uluslararası araştırmaları ile tanınan şirket International Data Corporation (IDC) Ortadoğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesini içeren Mobility Spending Guide isimli raporunu açıkladı.

Raporda ilk göze çarpan konu META bölgesindeki mobil harcamaların 2019 yılında 185 milyar USD’ye ulaşacağı. Tüm dünyadaki mobil hacmin 2019’da 1,8 trilyon USD olacağını tahmin eden Mobility Spending Guide isimli raporda META bölgesinin de %10’a yakın pay alacağı bildirildi.

Raporun bizi ilgilendiren tarafı ise Türkiye’nin Suudi Arabistan’ın ardından en çok harcama yapan ikinci ülke olacak olması. Toplam 53 ülkenin incelendiği raporda, META bölgesindeki harcamaların yüzde 38,7’sinin Suudi Arabistan, Türkiye, Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde olacağı tahmin ediliyor. Harcamaların 2/3’ü mobil hizmet alımlarına yönelik olacak. 2015 yılında 164,3 milyon USD olan mobil yazılım harcamaları, 2019’da 330 milyon USD’ye ulaşacak ki iki katına yakın bir artış anlamına geliyor. Mobil alandaki harcamaların%49’u 500 çalışan ve üstüne sahip şirketlerce yapılacak. Üretim, perakende, bankacılık ve finans sektörleri büyümede başı çekecek. 2015 yılında 5,8 milyar USD mobil harcama yapan üretim alanındaki şirketler, 2019 yılında 6,5 milyar USD harcama yapacak ki bu fazla bir büyümeye işaret etmiyor. Bankacılık ve finans alanında ise 2015 yılında 3 milyar USD olan harcamalar 2019’da 3,8 milyar USD’ye ulaşacak. Biz ise Moblobi.com olarak Bankacılık ve finans alanında mobil teknolojide daha büyük bir büyüme beklediğimizi de iletelim.

Raporda META bölgesindeki ekonomik dalgalanmaların fazla olduğu, buna karşın Türkiye ile Körfez Arap İşbirliği Konseyindeki ülkelerin daha iyi bir pazara sahip olduğu belirtiliyor. Afrika kıtasında ise Güney Afrika ve Nijarya’nın diğerlerinin önünde olduğu söyleniyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı