2017’de Dijital Dönüşüm İçin En İyi 10 Eğilim

Günümüz dünyasında dijital dönüşüm tüm bireyler ve markalar için zorunlu hale geldi. Özellikle markalar bu dönüşüm ile alanlarını, ürün ve hizmetlerini yeniden gözden geçirme şansı yakaladılar ve günün ihtiyaçlarına uyarladılar. Teknoloji gelişmeye devam ederken, markalar dijital dönüşümü başarılı bir şekilde planlamaya ve uygulamaya devam ediyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu dönüşüme markaya hizmet eden her departmanın dahil edilmesi…

Forbes’dan Danial Newman’ın yazısında 2017’de beklenen 10 trend şunlar:

1- Uyumluluk hayati bir önem taşıyor: Modern işletmeler, endüstri ve pazar değişimlerine uyum sağladıklarında; şirket kültürüne ve operasyonlarına yeni teknoloji kattıklarında başarılı olurlar. Bununla birlikte, dijital dönüşüm yalnızca teknoloji ile değil, aynı zamanda teknolojinin gücünü, kuruluş için yol açabilecek değişiklikleri benimseyen bir kültürle bir araya getirmektir.

2- Kullanıcı deneyimi hayati bir önem taşıyor: Müşteri deneyimi (çalışanlar dahil), herhangi bir dijital dönüşümün nihai hedefidir. Müşteriler artık her zamankinden daha dikkatli ve daha da dikkatli hale geliyor; özellikle de değer ve ihtiyaçlarına uygun olmayan markalardan uzaklaşacaklar. Müşterinizin markanız ile etkileşime geçmesi elbette ki önemli, ancak bunun tutarlı ve olumlu olması gerekir.

3- İnovasyon hızla gerçekleşmelidir: Proaktif yenilik, gelişmekte olan bir pazarda rekabet edebilir kalmanın en iyi yollarından biridir. Yeni teknolojinin değerlendirilmesi, test edilmesi, analiz edilmesi ve her zamankinden daha hızlı karar verilmesi gerekmektedir. Marka, fikirden uygulamaya ne kadar hızlı gidebilirse o kadar çok iş modelini dönüştürmek ve hatta bozmak için fırsatlar kucaklar. Bir şirketin, yeni teknolojinin kolayca entegre olabileceği veya en azından teşvik edildiği uyarlanabilir bir kültüre sahip olması durumunda, bu işletme uzun vadeli bir başarı için kurulmuş olur.

4- Uzaktaki iş gücünü kucaklayın: Mobil teknoloji ve bant genişliği çoğalması, işletmelerin dünyanın herhangi bir yerinde en iyi yetenekle bağlantı kurmalarına (ve sahip çıkmalarına) izin veriyor. Çalışanlar, evde veya dışarıda çalışabilme imkanına sahip oluyorlar. Şirketler, böylece ilerleyen dönemde herhangi bir saat diliminde mevcut en yetenekli çalışanı seçme kabiliyetinden yararlanabilecekler. İşletmelerin dijital dönüşümleri telekomünikasyon yeteneklerini desteklemeyi sürdürdükçe, uzaktan işlemler için heyecan verici yeni gelişmeler ve fırsatlar ortaya çıkaracaktır.

5- Artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) ortaya çıkışı: Bu teknolojiler bir zamanlar oyun dünyasıyla sınırlıydı, ancak artık her zamankinden daha kolay uygulanabiliyorlar. AR ve VR, müşterilerle bağlantı kurmanın ve benzersiz, unutulmaz etkileşimler sunan yeni yollar sunar.

6- Uygulama programı arabirimleri (API): API’ler gerçek dijital dönüşümü kucaklamak için gizli bir silahtır. EBay ve PayPal, bu teknolojileri önemli ölçüde kullanan iki şirkettir ve inanılmaz derecede yüksek işlem hacmini yönetmelerine olanak tanır. Şirketler, daha fazla ve en iyi nesil teknolojiyi birbirine bağlamaya çalıştıklarından, API’ların mümkün kılınmasında büyük rol oynayacaktır. Bir platformla evlenmek zorunda kalmak yerine API, hızlı ve esnek bir ekosistemde birleşmek için birden fazla platformun kapılarını açacak. Bazı yazılım ve teknoloji şirketleri, pastayı paylaşma anlamında bu değişime direnebilirler, ancak en iyi kullanıcı deneyimini oluşturan teknolojiyi kullanmaya çalışan şirketler için genellikle birden fazla sağlayıcıdan kaynak bulmak gerekmektedir

7- Büyük veri ve analitik: Dünyada baş döndürücü miktarda değerli veri olduğunu biliyoruz, ancak az sayıdaki şirket onu maksimum etki için kullanıyor. Analitikler, müşterilerin nasıl düşündüklerini, istediklerini ve piyasanın markanızı nasıl gördüğünü göstererek işletmenizi yönlendiriyor. Dijital Dönüşüm çağında, neredeyse her şey ölçülebilir. Önümüzdeki yıl bu, işletmelerin nasıl işlediğinin temel taşı olacak. Her önemli karar, veri ve analitik uygulama ile desteklenmelidir.

8. Dijital dönüşüm, Nesnelerin İnterneti (IoT) tarafından yürütülür: Büyük verilerin pazarlamacılar için ne kadar paha biçilmez olduğunu söyleyen IoT, müşterinin zihnine ölçülemeyen bir bakış açısı sunar. Ayrıca, daha verimli şehirler ve daha yalın işletmeler yaratmaya yardım ederek günlük yaşamın çalışma şeklini de değiştiriyor. İşletmeler ve müşteriler hem IoT’den yararlanmaya devam edecektir. 2020’ye kadar tahmini 50 milyar IOT Sensörü ve 2030’da İnternette 200 milyar’dan fazla “Nesne” olduğu düşünülürse, IoT’nin sadece dönüşümlü değil, aynı zamanda iş modelleri için yıkıcı olacağı da hiç kuşkusuzdur.

9- Akıllı makineler ve yapay zeka: Teknoloji ile olan ilişkilerimiz gelişmeye devam ediyor. Yakında makineler ortamlarını öğrenip kendi ortamlarına adapte olacaklar. Yapay zeka, uzun zamandan beri bilimkurgu dünyası olarak düşünülmüştü, ancak teknoloji geliştikçe yapay zekada bir gerçek haline geldi. Gelişmiş öğrenme makineleri, düşük beceri gerektiren işleri değiştirebilirken, Yapay zekalar yoğun karmaşık sorunları çözmek için insan profesyonelleriyle işbirliği yapabilir. Hatta belki de yapay zeka, bilişim dünyasındaki en yıkıcı güçlerden biri haline bile gelebilir.

10- Gerçekleşmekte olan dijital dönüşüm, sadece bir şirketin teknolojisinde değil, tüm organizasyonda gerçekleşmesi önemlidir.

Bu yeni trendlerin ve teknolojilerin 2017’deki dijital dönüşüm çabalarının merkezinde olacağını ve birçoğunun önümüzdeki yılın çok ötesine geçeceğini düşünülüyor. Teknolojisini ve kültürünü hızla değiştirebilen bir organizasyon kurma ihtiyacı ve dijital dönüşüm artık bir seçenek değil. Çevik, uyarlanabilir ve değişimin tek sabit olduğu geleceğe doğru gelişmeye devam etmek oldukça önemlidir.

Kaynak: http://www.forbes.com/sites/danielnewman/2016/08/30/top-10-trends-for-digital-transformation-in-2017/

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı