Mobil Uygulama Kullanımı Avrupa'da Düşüyor! - Moblobi.com
Yaşam

Mobil Uygulama Kullanımı Avrupa’da Düşüyor!


Mobil Uygulama Kullanımı,ABD’deki düşüşü izler şekilde Avrupa’da da düşüyor.

Adobe Digital Insights, akıllı telefon sayısının 2014-2016 yılları arasında iki katına çıkmasına rağmen, mobil uygulama kullanımının Avrupa’da düşüş yaşadığını belirtti.

Avrupa’da, uygulama yüklemeleri, 2014 yılından bu yana yüzde beş oranında azaldı; uygulama sayısı yüzde 4 arttı. Buna rağmen, Avrupa’da benzer şekilde düşüşlerin görüleceği tahmin ediliyor. Uygulama yüklemeleri ise yüzde 38; uygulamalar yüzde 28 oranında azaldı.

EMEA Adobe’nin pazarlama müdürü John Watton, “10 uygulamadan beşi, indirildikten sonra hala 10 kere kullanılıyor; bu da markaların halen büyük, bir fırsata sahip olduklarını göstermektedir.” “Pazarlamacılar doğru mobil uygulamalar kullanıyorsa, tekrar ziyaretleri ve sadakati artırmada çok önemli olabilirler. Bu düşünceyle, markaların, daha kişiselleştirilmiş deneyimlerle veya mobil cüzdanlar veya lokasyon bazlı hizmetler gibi daha çekici ve alakalı hale getirme yollarına bakmaları gerekiyor.

Uygulama kullanımında düşüş yaşandığı için Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfaları (AMP) yükselişte. Nisan 2016’dan bu yana, Google AMP kullanımı neredeyse beş kat arttı ve dünya çapındaki tüm haber makaleleri tıklamalarının yüzde yedisini oluşturdu. Bu durum Kasım ayında ABD başkanlık seçimlerinde zirveye ulaştı. Küresel artış ise yüzde 896 olarak gerçekleşti.

Adobe’nin raporunda, gelişmekte olan ülkelerde akıllı telefonların benimsenmesinin daha varlıklı ülkelerinkinden daha fazla olduğunu ve yüzde 34’lük oranla Güney Amerika ülkelerinin en hızlı büyüyen akıllı telefon kullanıcıları olduğunu belirtti. Brezilya ve Arjantin gibi ülkeler, akıllı telefon trafiğinde yıllık yüzde 43’lük bir artış yaşıyor. Bu arada, Hindistan ve Çin’de, ABD ve Avrupa’da internetin doygunluğa ulaşmasıyla akıllı telefon gelişimi de artıyor.

Buna ek olarak, rapor, analiz edilen tüm ülkelerde 2016’daki trafiğin tablet payını azaldığını tespit etti. ABD’deki trafikte yüzde 19’luk bir düşüş yaşandı ve yüzde sekiz paya düştü. İngiltere, Fransa ve Almanya, 2014 ve 2016 yılları arasında yüzde iki oranında bir düşüş yaşarken tabletler şu anda yalnızca Avrupa’daki çevrimiçi ziyaretlerin yüzde 10’unu oluşturuyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı