Medya ve Eğlence Sektörü Hangi Teknolojilerle Sizi Etkiliyor? - Moblobi.com
Yaşam

Medya ve Eğlence Sektörü Hangi Teknolojilerle Sizi Etkiliyor?


Teknolojihayatımızın her alanını etkiliyor. Günlük kullandığımız eşyalardan, iş hayatına hatta pek çok sektöre kadar teknolojinin getirdiği değişim kaçınılmaz oldu. Bu değişimden en çok etkilenenlerden biri de medya ve eğlence sektörü oldu. Peki medyave eğlencesektörünü etkileyen hangi teknolojiler alışkanlıklarımızı değiştirdi? İşte detaylar…

Son on yılın hem tüketim hem de işleyiş açısından en çok değişen ve hala değişimine devam eden sektörleri medyave eğlence. Kimisinin neredeyse içine doğduğu kiminin de hala daha bir türlü alışamadığı dijital dünya, fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz birçok rutini aldı ve amiyane tabirle her şeyi bilgisayarların içine sıkıştırdı. Örneğin; evimizin vazgeçilmezlerinden olan kablo TV sistemi, kullanıcılarının çok büyük bir kısmını Netflix benzeri servis sistemlerine kaptırdı ve bu iki sene gibi oldukça kısa bir süre içerisinde gerçekleşti. Kripto paralar ödeme sistemlerimizi değiştirdi, yapay zekateknolojileri hayatımızın her alanına girmeye başladı.

Değişime elbette medya ve eğlencesektörü de uydu. Bu sektördeki değişmeler kuşkusuz ki bizim hayatlarımızı da etkiledi. Peki değişen ve evrilen medya ve eğlencesektörünü en çok hangi teknolojiler etkiledi?

1- Yapay Zeka Sevdiğiniz İçeriği Size Önermeye Başladı!

Teknolojiyle bağlantısı olan -hatta artık olmayanları da sayabiliriz- birçok sektörde olduğu gibi, medyave eğlence sektöründe de büyük değişimin en temel sebeplerinden biri yapay zekateknolojisi. Kişisel zevkler, tercihler ve alışkanlıklarınızı analiz eden yapay zekateknolojisi; dijital ortamda daha bireysel alışkanlıklarınıza yönelik zaman geçirmenizi sağlıyor. İzlediğiniz dizilere benzer diziler öneriyor, sizin için sevdiğiniz türde şarkılardan oluşan bir oynatma listesi hazırlıyor ya da okumak isteyebileceğiniz haberleri önünüze çıkarıyor.

İçerik oluşturma süreçlerini de daha verimli hale getiren yapay zekateknolojisi birçok haber kaynağının da gözdesi durumunda. Global bir bilinirliğe sahip olan Forbes’in internet sitesi üzerinde bu iş için geliştirdiği yapay zekaya sahip Bertie adında bir botu bile bulunuyor. Bu bot, takip ettiğiniz önceki makaleleri ve haberleri kontrol ederek okumak isteyeceğiniz diğer makaleleri sizin için öne çıkarıyor.

Peki sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik film ve oyunlarda nasıl karşımıza çıkıyor? Kişiselleştirilmiş reklamlar ile satın alma alışkanlıklarınız nasıl değişiyor? İçerik tüketiminiz blockchain teknolojisi kullanılarak nasıl değiştiriliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı