Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Mezunu 5 İlginç İsim!

Dünyaca ünlü ve birçok kişinin hayatını süsleyen okul Massachusetts Teknoloji Enstitüsü 'nü yüksek puan ile bitiren 5 ilginç isim, haberimizde...

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü  dünyanın en başarılı üniversitelerinden biri. MIT adıyla bilinen okul, bugüne kadar bir çok önemli insanı iş dünyasına kazandırdı. Bu insanlar politika, bilim, mühendislik gibi alanlarda başarılı oldular. MIT’den en yüksek not ortalamalarıyla mezun olmuş 5 ilginç isim, haberimizde…

Yüksek ortalama ile Massachusetts Teknoloji Enstitüsü mezunu olan 5 önemli isim:

1- Katharine McCormick

Katharine McCormick henüz 14 yaşındayken babasını kaybetti. 1904 yılında MIT’den mezun olan Katharine daha sonrasında doğum kontrol haplarının üretimi ve geliştirilmesine fon desteği sağladı. Kadınların oy hakkı kazanması için kurulan Amerikan Ulusal Kadın Oy Hakkı Derneği’nde başkan vekili oldu. 1967 yılında kadın hakları aktivisti ve hayırsever olarak dünyaya gözlerini yumdu. Mirasını kadın doktorlara, deneysel biyoloji laboratuvarlarına ve aile planlaması federasyonuna bıraktı.

2- Shirley Ann Jackson

Shirley Ann Jackson MIT’de doktora yapan ilk Afroamerikan kadındır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde teorik fizik eğitimi aldı. 2002’de Discover dergisi tarafından en önemli 50 bilim kadınından biri seçildi. Uluslararası Nükleer Düzenleme Komisyonu’nun kurulmasına yardımcı oldu. Günümüzde Rensselaer Politeknik Ensitüsü’nün başkanı.

massachuessets teknoloji enstitusu mezunu moblobi

3- Michael J. Massimino

Massimino, MIT’de makine mühendisliğinde ve teknoloji ve kamu politikası alanlarında yüksek lisans yaptı. Daha sonra NASA‘da astronot olan Massimino; kariyerinin önemli kısmını uzaya ayırdı. Uzayla alakalı Astronot kitabını yazdı ve New York Times en çok satanlara girdi. The Big Bang Theory, Startalk, Sid the Science Kid yapımlarında kendini oynadı.

4- Jonah Peretti

Peretti’nin MIT’deyken Nike ile yaptığı mailleşme viral oldu. 2006 yılında Buzzfeed’i kurdu. İnternet mizahının yayılmasında etkin rol oynadı. Buzfeed yaklaşık 1 milyar dolar değerinde.

5- Kofi Annan

Kofi Annan, Gana’da doğdu. MIT Sloan İşletme Okulu’ndan mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Dünya Sağlık Örgütü’nde çalışmaya başladı. 1997 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri oldu. Kıbrıs sorunu gibi bir çok uluslararası politikada önemli rol oynadı. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü‘nü aldı. 2018’de hayata gözlerini yumdu.

Peki siz Massachusetts Teknoloji Enstitüsü ve bu okuldan mezun olan isimler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Son 20 Yılın En Etkili 10 Bilim Adamı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos Kimdir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Mühendisliği İş İmkanları Neler?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı