Marketlere Kasiyer Robotlar Geliyor!

Marketlerde kasiyer robotlar ile karşılaşmaya hazırlanın. Peki kasiyer robotlar ne yapacak ve nasıl çalışacak? Haberimizde…

Günümüz teknolojileri robotlar ile beraber çok fazla ilerleme gösteriyor. Hatta öyle ki robotlar artık her yerde ve her işte karşımız çıkıyor. Okullarda, hastanelerde, işyerlerinde hatta evde yanı başımızda kısaca yaşam alanlarımızın her alanında onları görmek mümkün. Yakında marketlerde de robotlarlarla karşılaşmaya hazırlanın. Çünkü kasiyerlerin yerini çok yakında robotlar alıyor olacak. Kasiyer robotlar ne yapacak ve nasıl çalışacak? Haberimizde…

Kasiyer robotlar neler yapacak?

Ocado Technology’in yeni üretmiş olduğu yiyecek toplama ve paketleme robotlarını çok yakında marketlerde görebiliriz. Bu robotlar marketlerde yer alan kasiyerlerin işleri ile aynı işi yapıyorlar. İşleyiş olarak biraz daha yavaş olsalar da harcadıkları güç bakımından 7/24 çalışabilirler.

Robotların olduğu kasalarda iki adet sepetleri bulunuyor. Birinci sepet bizlere ait olan alışveriş sepeti, ikinci sepet ise paketlenme alanının gerçekleştirildiği sepet. Bu iki sepet arasında malzeme akışını sağlayan robotların eklemli bir kol ve ucundaki vakum çekim gücü bulunan bir elleri bulunuyor. Böylece bize ait olan sepetten sözkonusu vakum gücü yardımıyla aldıkları malzemeyi ürün ekranına okutabiliyorlar. Sonra da vakum gücünü keserek paketleme servisi ile malzememizi buluşturmuş oluyorlar.

Paketleme, poşetleme kısmında da bize ihtiyaç duymayan kasiyer robotlar bu işlemi de kendi sistemleri ile hallediyorlar. Birinci sepetten aldıkları malzemeleri okuttuktan sonra paketleme sepetinde poşet ile kaplı sepete koyarak bize hazır hale getiriyorlar. Kasiyer robotlar beş dakikalık kısa bir süre de 50 adet paketleme yapabiliyor.

Sadece marketler de karşılaşmayacağız!

Bu robotlar endüstriyel alanda da sıkça kullanılabilir. Fabrikaların paketleme birimlerinde çok fazla işe yarayabileceği ön görülüyor. En önemli nokta insan gücünden ziyade daha az enerji kullanarak daha uzun süreler iş yapabilmesi.

İngiltere’de bir şirketin  1100 robot çalışanı bulunuyor. Fakat bu teknoloji ülkemize ne zaman ulaşır merak konusu. Bu teknoloji ile belki perakende satışta bir devrim gerçekleşebilir ancak marketlerdeki kasiyerlerin yerini alan bu robot kasiyerler işsizlik yaratır mı merak konusu…

Peki siz günlük hayatta kullanılan robotik teknolojiler konusunda ne düşünüyorsunuz? Sizce robotlar günlük hayatımızda başka hangi alanlarda kullanılabilir? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Katil Robot Savaşı Düşündüğümüzden Yakın Olabilir!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Sosyal İletişim Robotu Yalnızlar için Çözüm Olacak!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kübra Çetingül

Kübra Çetingül

Gazeteci olmak için yanıp tutuşan, gezmeyi öğrenmeyi fazla seven, meraklılığı konusunda çok kez başı belaya giren ama bir o kadarda bunun ekmeğini yiyen, gelecek hedeflerinde de hayallerinin peşinden giden doğruyu söylemek gerekir ise fazla hiperaktif bir o kadar tatsız biri aa bu arada adımı söylemeyi unutmuş olabilirim merhaba ben Kübra! Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/kubra-cetingul/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı