Markalar için Sponsorluk Gerekli Midir? - Moblobi.com
Yaşam

Markalar için Sponsorluk Gerekli Midir?


Moblobi.com olarak birçok etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinlikler öncesi de çok sayıda markayla sponsorluk için görüşüyoruz. Genel olarak gördüğümüz yanlış inanışları aktarmak istedik bu yazımızda.

İlk olarak büyük ölçekteki birçok markanın sponsorluk bilincinin oluştuğunu söylemek isteriz. Ancak küçük ve orta ölçekli markalardan bazılarında yanlış kanılara rastlıyoruz.

İlk yanlış inanış, yapılan sponsorluğun etkisinin yapılan harcamaya değmeyeceği kanısı. Yaptığımız etkinliklerden edindiğimiz tecrübe ile paylaşalım ki bu tamamen yanlış. Özellikle teknoloji odaklı bir iş ya da hizmet üretiyorsanız herhangi potansiyel müşteriye 3 ile 10 arasında isminizi duyurmanız gerekiyor. Bu bizim bulduğumuz bir rakam değil, akademik birçok makalenin genel bir ortalaması. Çok dirençli bir müşteri ise 10’un üzerine çıkabiliyor, almaya daha hevesli bir müşteri ise 3’ün de altına inebiliyor. O yüzden büyük genellemeler yapmak zor. Ancak şunu günümüz pazarlama dünyasında net olarak biliyoruz ki tek bir damlanın aynı noktaya defalarca damlaması gibi ürün ve hizmetinizi müşteriye farklı kanallardan farklı zamanlarda duyurmanız gerekiyor. Sponsorluk da bunun en güçlü alternatiflerinden. Sadece sektörünüze ilgi duyan bir kitleye isminizi duyurmuş oluyorsunuz.

Moblobi.com olarak yaptığımız etkinliklerde gördüğümüz en önemli nokta sponsor marka bilinirliğinin hızla artması. Biz etkinliklerimizi hem web sitemizde hem de sosyal medya hesaplarında duyurduğumuzdan sponsor markanın çok daha farklı mecralarda haber olma şansı oluyor. Sektöründeki güvenilirliği artıyor ki orta uzun vadede satın alma refleksi için bu çok önemli.

Sponsorluğu reklam ya da doğrudan pazarlama ile karşılaştırdığınızda verimsizmiş gibi görmek de hatalardan bir tanesi. Her iki satma girişimini de sponsorlukla karşılaştırdığımızda sponsorluğun daha verimli olduğunu net şekilde söyleyebiliriz. Çünkü reklam ya da doğrudan pazarlama son müşteriye direkt bir şeyi satmaya çalışıyor ve müşteri bunun farkında. Sponsorlukta ise müşteri ile daha orta ve uzun vadeli bir iletişim kuruluyor. Bilinçaltına daha fazla etki ediliyor. Bugün dünyanın en büyük markaları bile bilinçaltı pazarlamaya ağırlık veriyor çünkü sadık müşteri yaratma konusunda bu çok daha etkili.

Bir diğer yanlış beklenti ise sponsorluğun etkilerinin hemen görüleceği beklentisi. Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi bu bir süreç. Yani bir etkinliğe olduğunuz sponsorlukta adınızı duyan bir müşteri belki bir ay sonra bir web sitesinde haberinizi görecek, 2 ay sonra da bir başka etkinlikte sponsorluğunuzu görünce sadık müşteriniz olacak. Ancak şu kesin ki onun gözüne çarptığınız sürece artık sizi kolay kolay terk etmeyecek.

Son yanlış kanı ise “ben küçük bir şirketim sponsorluğa param yetmez” düşüncesi. Bu tür düşünen mikro ölçekli firmalar için de pek çok çözüm mevcut. Örneğin biz de Moblobi.com olarak büyük ölçekli etkinlik düzenlemekle birlikte daha düşük bütçeli ve sponsorluk bütçeleri çok daha uygun olan mikro etkinlikler de düzenliyoruz.

“Ben ürettim hemen satarım” dünyasının çok seneler önce tükendiğini, zaten eğer bir şirkette çalışıyorsanız biliyorsunuzdur. Artık pazarlama ve satışta yeni neslin kurallarına göre oynamak gerekiyor.

Eğer siz de mobil, sosyal medya, girişimcilik, start-up ekosistemi, teknoloji, dijital alanda yer alıyorsanız bizimle iletişime geçin. Çok uygun bütçelere Moblobi.com’un tecrübesinden faydalanın. Yaptığınız işleri daha fazla kişi bilsin: bilgi@moblobi.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı