3 Adımda Daha Güçlü Bir UX, Startsub ile E-Ticaret İpuçları Köşemizde!

Deneyimin her şeyin önüne geçtiği yeni bir dönemde yaşıyoruz. Kullandığımız tüm araçlar yavaş yavaş bu dönüşümün bir parçası olmaya başladı. Dijital dünya ise bu değişikliği en hızlı biçimde yaşandığı yerlerden, UX yani deneyim tasarımı da bunun bir parçası olarak dijital dünyanın tam merkezine yerleşti. Peki UX alanında güçlü olmak için illa büyük bütçeler ayırmak ve bir uzman mı tahsis etmek gerekli? Aslında birkaç basit adımda da UX alanında güçlü bir noktaya gelebilirsiniz. İşte UX’te ihtiyacınız olan yere gelmek için düzenleyebileceğiniz üç önemli nokta…

1-Hitap ettiğiniz kesimi yakından tanıyın.

İnternet sitenizi kimlerin okumasını istiyorsunuz? Hedef kitleniz kim, 20’lerinde ve tüm hayatları internetle geçmiş gençler mi yoksa ilk arabasını almaya çok yaklaşmış beyaz yakalılar mı? İnternet sitenizde bir ürün satıyor olsanız da olmasanız da bu soruyu cevaplamanız gerekiyor. Deneyim tasarımının birinci kuralı, tasarımcının değil hitap ettiği kesimin beğenilerinin önceliklendirilmesidir. Bu nedenle her şeyden önce hitap ettiğiniz kesimi tanıyın onların beklentilerine ve alışkanlıklarına göre tasarımınızın genel çatısını detaylarını belirleyin.

2-İçeriği sade tutun.

Yeni bir site hazırlamanın heyecanı ve bu heyecanın verdiği motivasyon çoğu zaman işleri olduğundan daha da karmaşıklaştırmamıza yol açar. Bunun önüne geçmek için bir yol haritası çıkartmak ve bu yol haritasına süreç boyunca sadık kalmak gerekiyor. Konusu ya da alanı ne olursa olsun bir web sitesinin içeriğinin sade olması çok önemli. Eğer anlatmak istediğinizi bir cümlede ifade edebiliyorsanız bir cümleyle sınırlı kalın. Unutmayın ki web sitenizi ziyaret edecek kişiler konuyla sizin kadar ilgili olmayabilirler ve aradıkları bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak isteyeceklerdir. Bu nedenle içeriği olabilecek en sade şekilde tutun.

3-Çok fazla seçenek sunmayın.

UX hakkında giriş düzeyinde bilgisi olanların sık düştüğü bir yanılgı da kullanıcılara çokça seçenek ve fazla manevra alanı sağlamanın UX açısından olumlu bir adım olduğu. UX’te ana amaç kullanıcıların bir web sitesine girdiğinde bizim istediğimiz işlemi en kolay ve hızlı şekilde yapmasıdır. Kullanıcılara tercih imkânı sunduğumuzda ana amaçtan uzaklaşabiliriz. Kullanıcıların bir web sitesinde yapacağı her tercihin aynı zamanda cevaplamaları gereken bir soru olduğunu düşünürsek UX açısından kullanıcılara seçenek sunmanın hatalı olduğu daha net anlaşılır.

Startsub ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı izlemek için tıklayın.

Startsub’ı daha yakından tanımak ve web sitesini ziyaret etmek için tıklayın:

Startsub’ı Facebook’ta takip etmek için tıklayın.

Startsub’ı Twitter’da takip etmek için tıklayın.

Startsub’ı Instagram’da takip etmek için tıklayın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı