Arkadaşlarımızı Seçerken Beynimiz Nasıl Çalışıyor; Bundle Köşemizde! - Moblobi.com
Marka’ların Köşe Yazıları

Arkadaşlarımızı Seçerken Beynimiz Nasıl Çalışıyor; Bundle Köşemizde!


Geçtiğimiz hafta da Bundle’da birbirinden ilginç, merak uyandırıcı ya da hayrete düşürücü içerikler okurlarla buluştu. İşte Bundle kullanıcılarının yarım milyon farklı içerik arasında en çok ilgi gösterdikleri!

Dünya Barış Endeksine Göre Dünyanın En Huzurlu 10 Ülkesi

Küresel Barış Endeksi (GPI) belirlenirken, 23 niteliksel ve niceliksel gösterge dikkate alınıyor; 2017 için dünyadaki nüfusun yüzde 99,7’sini oluşturan 163 bağımsız ülke araştırmaya dahil edildi.
Rotka

“Piramitleri Uzaylılar İnşa Etti” Safsatası

Bazı piramitlerin konumlarının gökyüzündeki yıldızlar referans alınarak belirlendiği bir gerçek. Mısırlı rahiplerin, birçok çağdaşları gibi iyi bir gökyüzü gözlemcisi olduğu, yıldızların ve gezegenlerin hareketleri hakkında doğru tahmin ve hesaplamalarda bulunabildikleri biliniyor.
Kozmik Anafor

Teflon Tava Kullanırken Sağlınızı Tehdit Edebilecek 10 Hata

Biz yanmaz yapışmaz tava diyelim, siz daha çok bilinen ticari adı olan teflonla onlara hitap edin, fark etmez. Tek gerçek var, o da teflon tavaların hemen hepimizin mutfağında çok işlevsel bir yere sahip olduğu. Ama teflon tavalarınız bir süre sonra o yanmaz yapışmaz özelliğini kaybediyor, yemeklerinizi eski kadar iyi ve olması gerektiği gibi pişirmiyorsa onu doğru kullanmıyor olabilirsiniz.
Yemek.com

Şekerli ve Gazlı İçecekler Hücrelerimizi Daha Hızlı Yaşlandırıyor

Gazlı içecekler şeker, kalp hastalığı ve obezite de dahil bir takım sağlık sorunları ile ilişkilendirilmişti. Yapılan bir çalışmaya göre, günde bir tane bile şekerli ve gazlı içecek içmek, vücudunuzdaki hücrelerin erken yaşlanmasına sebep olabilir.
Popular Science Türkiye

İstanbul’daki Semt İsimleri Nereden Geliyor?

Evet, öyle rastgele konmuyorlar. Hemen hepsinin minik de olsa bir hikayesi var.
Ekşi Şeyler

Arkadaşlarımızı Seçerken Beynimiz Nasıl Çalışıyor?

İnsanlar, sosyal canlılardır ve bu sosyal bağlılık, türümüzün başarılarından birisidir. Primatların evriminin bir sürecinde ortaya çıkan türümüz, genetik materyalini gelecek nesillere aktarabilme noktasında milyonlarca yıldır gruplar arası bir kabul arayışındadır. Sosyal ittifaklara duyduğumuz bağlılık, evrimsel geçmişimiz boyunca beynimizin de şekillenmesinde rol oynamıştır.
BilimFili

Galaksimizdeki Atomların Yarısı Evrenin Bir Başka Köşesinden Geliyor

Etrafınızda gördüğünüz her şeyi oluşturan atomların yarısı, galaksimizin dışından gelmektedir. Yeni bir simülasyona göre, Samanyolu gibi büyük galaksiler, sahip oldukları maddenin yarısını, yarım milyon ışıkyılı uzaklığa kadarki komşu yıldız kümelerinden almaktalar.
Rasyonalist.org

Cömert İnsanlar Daha Mutlu

Yeni bir araştırma, beynin cömertliğe mutluluk yanıtı verecek şekilde kodlanmış gibi göründüğünü, bu yüzden sahiden kendi başına bir ödül olduğunu gösteriyor. İsviçre’deki bilim insanları, sosyalleşme, karar verme ve mutlulukla ilişkili beyin bölgelerindeki aktiviteleri izlemek için beyin incelemeleri yaptılar.
Opereyşın

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı