BTM’nin Mucit Girişimcisinden 5 Milyon Dolarlık İmza!

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), iş fikirlerini ticari hayata entegre edilmesi konusunda başarılara imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 2 yeni yatırım haberini paylaştığımız BTM’den güzel bir haber daha geldi.

BTM’nin ilk girişimcilerinden olan ve Ağustos 2017’den beri Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Hızlandırma Kampı’nda yer alan Doğukan Esener, icat ettiği “Isı Reaktörü” projesi ile girişimcilikten yatırımcılığa adım attı. İcat ettiği Isı Reaktörü’nü 5 yıllığına 5 milyon dolara Türkiye’nin lider önde elen makine üreticisi firmalarından birine kiraladı. Firma, reaktörün asitli gıda işleme kısmını kiraladı.Kiralama ile birlikte Doğukan Esener, firmanın “Isı Reaktörü”nü kullanarak ürettiği makinelerin satışlarından elde edeceği kârdan da yüzde 20 pay alacak.

Mekatronik Yüksek Mühendisi olan Esener’in geliştirdiği Isı Reaktörü, su, yağ, tüm sıvı gıdalar, endüstriyel sıvılar, asitler, yanıcı parlayıcı petrol ürünleri gibi sıvı ve akışkan olan her şeyi bu işlemi 30 metrelik değil, 3 metrelik kazanlarda istenilen süre içinde ısıtabiliyor ve böylece hem yerden hem de zamandan tasarruf edilmesine olanak sağlıyor.

Doğukan Esener, ayrıca asit olmayan gıda ürünleri kısmının kiralanması konusunda da şu an Türkiye’nin en büyük gıda üreticisi gruplarından biri ile önemli bir aşamaya gelmiş durumda.

Doğukan Esener, Ağustos 2017’den beri BTM çatısı altında yer alıyor. BTM’ye gelmeden önce icadının fiziksel hesaplarını yapmış ve tasarımlarını tamamlanmış. BTM ile birlikte ürünü MVP’ye dönüştürerek, iş fikri yaratma, pazarlama stratejisi oluşturma süreçleri gerçekleştirmiş; patent ve ürüne nasıl sahip çıkılacağı ile hukuki süreçleri BTM ile öğrenmiş. Ayrıca; 6-7 Eylül 2017’de gerçekleştirilen MMG Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’nde BTM Standı içerisinde yer almış ve bu sayede “Isı Reaktörü” projesini detaylı bir şekilde tanıtma fırsatı bulmuş. Projesinin patentini kiraladığı firma ile görüşmelere de bu fuar vasıtasıyla başlamış.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) iştiraki olan ve faaliyetleri İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Direktörü İbrahim Elbaşı da fikri olan ve fikirlerini ticarileştirmek isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirtti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı