Mac Bilgisayarınızı Hızlandırmanın Yolları!

Apple bilgisayarlarının performanslarını arttırmanın bazı pratik yolları var. Mac bilgisayar hızlandırma için 4 pratik yol, yazımızda…

Apple meraklıları saatinden telefonuna; telefonundan bilgisayarına, tüm ürünlerini kullanmayı tercih ediyorlar. Ancak Apple bilgisayarlar da diğer bilgisayarlar gibi birçok nedene bağlı olarak zamanla yavaşlayabiliyor. Macbook, iMac, Mac Pro veya Mac Mini kullananlar için; bilgisayarlarının performanslarını arttırmanın bazı pratik yolları var. Mac bilgisayar hızlandırma için 4 pratik yol, yazımızda…

Mac Bilgisayar Hızlandırma Yolları:

Mac’in diğer işletim sistemlerine nazaran daha sağlam olduğu biliniyor. Ancak kullandığımız cihazlar zamanla eskir, yıpranır veya yavaşlar. Bilgisayarınızın yavaşladığını hissettiğinizde ya da daha iyi performans istediğinizde bazı ayarlar yaparak bu durumdan kurtulmanız mümkün. Peki Mac bilgisayar nasıl hızlandırılır? Şu ayarları yapabilirsiniz:

1- Görsel Efektleri Azaltın

Mac bilgisayar hızlandırma için yapacağınız şeylerden biri görsel efektleri azaltmak olacaktır. Bunun için yapmanız gerekenler ise adım adım şöyle:

 • Apple menüsünden sistem ayarlarını açın.
 • Sonra “Erişebilirlik”ten “Ekran Ayarları”na tıklayın.
 • Daha sonra “Hareketi Azalt” ve “Şeffaflığı Azalt” kutucuklarını işaretleyerek işlemi sonlandırın.

Bu ayar size daha hızlı, akıcı ve sade bir arayüz konusunda yardımcı olacaktır. Üstelik aynı anda birçok pencereyi ve uygulamayı açık bırakacak olursanız çok işinize yarayacak.

2- Sistem Kullanımını Kontrol Edin

Mac bilgisayar neden yavaşlar, sebebini bulmak için yapmanız gereken bir yöntem de sistem kullanımını kontrol etmek. Bunun için şunları yapabilirsiniz:

 • Öncelikle Ctrl+Space ya da menü çubuğundaki büyüteç simgesine dokunarak “Spotlight”ı açın.
 • Arama kutucuğuna “Activity Monitor” yazın.
 • Arama listesinde en üstte çıkana tıklayın.
 • Burada Mac bilgisayarınızda bulunan tüm uygulamalar ve arka planda çalışır durumda olanları göreceksiniz.

Activity Monitor kısmında karşınıza bilgisayardaki tüm uygulamalar ve uygulamalar hakkındaki verileri göreceksiniz. İlk sekme olan CPU, çalışan programın ne kadar işlem gücü gerektirdiğini gösterir. Solundaki kısımda ise, açık programları ve şu anda bulundukları işlemci süresinin yüzdesini gösterir. Bu sayfanın en alt kısmında sürekli değişen bir grafikle size, genel CPU kullanımı gösterilir.

Disk kısmına geldiğinizde, Mac’inizin ne kadar RAM tükettiğini görürsünüz. Bilgisayarınızda bulunan şeyler, maksimum RAM miktarına yakınsa, yaşadığınız sistem yavaşlamalarını ya da çökmelerini açıklayabilir.

mac bilgisayar hizlandirma moblobi

3- Sabit Sürücü Depolama Alanını Boşaltın

Mac bilgisayar hızının arttırma yöntemlerinden biri de sabit sürücünüzdeki depolama alanını boşaltmaktır. Şu adımları izleyerek yapabilirsiniz:

 • Apple menüsünü açın.
 • “Mac Hakkında”yı seçin.
 • Daha sonra “Depolama alanı”na tıklayın.
 • Burada hangi tür dosyaların disk alanınızı kullandığını göreceksiniz. Buradan iCloud’da depolanmış olan ve gereksiz gördüğünüz her şeyi silebilirsiniz.
 • Daha sonra “Yığılmayı Azalt”ın yanındaki Dosyaları İncele’yi tıklayın.
 • Yardımcı program, büyük dosyalar, indirmeler ve gerçekte depolamanıza gerek olmayan diğer verileri size önerir. Buradan neyi silebileceğinize siz karar vereceksiniz. Dosyaları silmek için çarpı işaretini kullanın.

4- Programların Başlangıçta Başlamasını Önleyin

Bazı uygulamalar Mac bilgisayarınızı açar açmaz ekranınızda görünür yani kendilerini otomatik başlatırlar. Bu genellikle sizin o programlara daha hızlı ulaşabilmeniz için avantajlıdır. Ama sorun olan, yazılım programı ve yardımcı program kendilerini belleğe yüklemesidir. Kötü yanı ise, bilgisayarın başlangıcı daha uzun sürer ve kullanmak istediğiniz uygulamalar için mevcut CPU ve RAM miktarını sınırlar. Bu yüzden bilgisayarınızı başlattığınızda otomatik olarak kendini başlatan uygulamaları kontrol ederek bunu önlemeniz bilgisayar performansınızı arttırabilir. Şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Apple menüsünde, “Kullanıcılar ve Gruplar”dan hesabınızı seçin.
 • Daha sonra oturum açarak otomatik olarak başlatılan uygulamaları görüntüleyin.
 • Eksi tuşuna basarak programları kaldırabilir, artı tuşuna basarakta program ekleyebilirsiniz.

Unutmayın ki, sisteminizden herhangi bir programı silmiyorsunuz. Sadece otomatik olarak başlamalarını durduruyorsunuz. Bu işleme daha sonra ihtiyacınız olursa aynı şekilde menüye girebilir ve artı tuşuna basarak hangi uygulamayı istiyorsanız onu otomatik olarak başlatma işlemini yapabilirsiniz.

Size en uygun Apple Mac bilgisayarları görmek için buraya tıklayın.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı