Kulaklıklarınız Tarafından Dinleniyor Olabilirsiniz! - Sayfa 2 / 3 - Moblobi.comKulaklıklarınız Tarafından Dinleniyor Olabilirsiniz!

Hepimizin, gözetlenme korkusuyla bilgisayarının kamerasını bantla veya elimizle kapattığı günler olmuştur. Hatta aynı şeyi dahili mikrofonlara da yaparak seslerinin kaydedilmesini engellemeye çalışan insanlar da bulunmaktadır. Birilerinin sizi gerçekten gözetlediğini düşünüyorsanız aslında bu durum saçma değil gerçekten de var olabilir. Tek bir yazılımla, internete bağlı cihazınız sizi takip etmek isteyen kişi için birer fırsata dönüşebiliyor.

Bu gözetlemeler nasıl yapılıyor?

Tamamıyla somutlaştırılmış bir sosyal dünyada yaşamaktayız. Günlük yaşam, evde, işte ya da eğlence de oldukça fazla ortak mevcudiyet gerektiriyor. Modern zamanlarda kendimiz gözetleme verileri için kaynak haline gelmiş durumdayız. Güncel gözetleme durumlarında, bazı nedenlerden dijital maske, öznelin sunumunu geçer gibi görünmekte ve yerler sadece geçici olarak görünmektedir. Tıpkı kulaklıklar tarafından dinlenildiğimizi düşündüğümüzde oluşan algı gibi.

Peki kulaklıklarımızın dinlenmemesi için ne yapabiliriz?

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir