Kripto Para İle İlgilenenler Dikkat, Bunları Bilmelisiniz!

Günümüzün popüler konusu kripto para ile ilgilenenler bilir, bu dünyada pek çok terim vardır ve çoğunu daha önce belki de duymamışsınızdır. Birçoğu kulağa pek havalı gelen bu terimleri anlamak sistemin işleyişini anlamak için önemli. Hele de kripto para yatırımları ile ilgilenenler için 🙂 Şimdi bu sistemi merak edip daha iyi anlamak isteyenler için en basitinden en az duyulana kadar birkaç terimin ne olduğunu birlikte gözden geçirelim. İşte kripto para hatta ve hatta sadece kripto para değil, bunun alt yapısını oluşturan blok zincir yani çok bilinen adı ile blockchain dünyasında konuşulan terimler ve anlamları…

Kripto para nedir?

Kripto para, güvenlik olarak yüksek seviyede şifreleme yöntemleri kullanan, dijital ve sanal olarak oluşan para birimleridir. İngilizce “crypto” ve “currency” kelimelerinin birleşmesi ile oluşan “cryptocurrency” kavramıdır.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto takma adına sahip kişi veya kişiler tarafından oluşturulan Peer-to-peer yani kişiler arası (P2P) teknolojiyi kullanan ve merkezi bir kuruma, kişiye veya bankaya bağlı olmaksızın çalışan bir kripto para birimidir.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Batuhan Taştekin

Batuhan Taştekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum ve 1. sınıf öğrencisiyim (hazırlığı içinde). Yapay zeka, büyük veri, blok zincir teknolojileri ve video oyunlar ile yakından ilgileniyorum. Teknolojiden başımı kaldırabildiğim ve gerçek dünya ile iletişim kurduğum zaman genellikle sahil koşularında kulaklığı ile zaman geçiren bir bireyim. Eğer sen de benim gibi yapay zeka ve blok zincir teknolojileri ile yakından ilgileniyorsan bir sonraki yazımı Moblobi.com'daki köşemde merakla bekliyor olacaksın :)


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı