Kör Olmak İstemiyorsanız Mavi Işıktan Uzaklaşın!

Gözü kör eden mavi ışıklar…  Akıllı cihazların artmasıyla sağlık sorunları da aynı oranda artıyor. Hepimizin bildiği gibi uzun süre ekrana bakmak gözlere zarar veriyor. Yapılan bir araştırmada, telefon ve bilgisayar ekranlarından yansıyan mavi ışık, gözlerde toksik molekül oluşmasına neden olarak kör olma riskini arttırıyor.

Zehir etkisi yaratıyor!

Bundan daha öncesinde Scientific Reports adındaki akademik dergi yaptığı çalışmalarda ekranlardan çıkan mavi ışıkgözler üzerindeki zararını bir çok kez gözlemlemişti. Fakat zarardan çok zehir etkisi yaptığı ortaya çıktı. Toledo Üniversitesi’ ndeki bilim insanları yaptığı deneylerde, gözde mavi ışığa maruz kalan moleküllerin zehir etkisi yarattığını tespit etti.

Toledo Üniversitesi Profesör Ajith Karunarathne, sürekli maruz kalınan mavi ışığı kornea veya göz lensinin engelleyemediğini söylüyor. Ayrıca bu zararın yeni çıkan bir şey olmadığını, kendilerinin bunun nasıl oluştuğu ile ilgili araştırmalar gerçekleştirdiğini ve yapılacak tedavilerin önünü açtıklarını belirtti.

Peki bu zararı önlemek için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı