Kolonilerinde Yaşamaya Hazırlanın! - Moblobi.com
Yaşam

Kolonilerinde Yaşamaya Hazırlanın!


Teknolojinin gelişmesiyle uzay araştırmaları, uzay kolonileri düşüncesi hız kazandı. Birçok zengin iş adamı bu konularda araştırmalar ve denemelerde bulunuyor. Amazon’un sahibi ve dünyanın en zengin adamlarından biri olan Jeff Bezos ay kolonileri ile ilgili projesi ilgi çekiyor. İşte detaylar…

Ay kolonileri nasıl olacak?

Amazon şirketinin kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin şirketi Ay’a iniş roketinin tarihini ve diğer projesi olan uzay kolonilerini duyurdu. Bezos, artık Ay’a kalmak üzere gitmenin zamanının geldiğini düşünüyor.

İnsanlı ve yeniden kullanılabilecek olan Blue Moon uzay aracının bilimsel çalışmalar sürdürebilmek için yüzey araçları, teçhizat ve uydu yerleştirmesi öngörülüyor. Ayın yüzeyine yumuşak iniş yapacak şekilde tasarlanan araç Ay’da 3,6 ton ağırlığında olacak. Aracın tavanı yük taşımak için kullanılacak.

Blue Moon, insanlı uzay aracında Ay’ı incelemesi için dört büyük araç mevcut olacak. Blue Moon, Ay’ın yüzeyine indiğinde önce teçhizatı ve insanları indiriyor olacak. Ardından ise kendiliğinden hareket ederek, Ay yüzeyinde gezecek ve 4 araç yörüngeye uydular yerleştirebilecek.

Blue Moon’un Ay’ın Güney kutbuna, buz kütlelerinin olduğu kraterlere inmesi hedefleniyor. Buradaki buzdan elde edilecek sudan ise hidrojen üretilmesi hedefleniyor. Elde edilen hidrojeni de uzay aracının Güneş sistemindeki diğer yeni hedefleri için yakıta dönüştürülmesi hedeflenenler arasında yer alıyor.

Jeff Bezos, bu proje ile ilgili tarihi de veriyor. 2024 yılında Ay’a inebileceklerini çünkü Blue Moon için yaklaşık 3 senedir çalıştıklarını söylüyor. Alt yapı olmadığı için uzayda bir şeyler yapabilmenin fiyatının çok yüksek olduğunu söyleyen Bezos, Blue Moon’un uzayda çalışabilmek ve yaşamak için ilk adım olduğunu düşünüyor.

Jeff Bezos ‘un uzay kolonilerinde neler olacak?

Jeff Bezos’un hayallerinden biri de uzay kolonileri. Uzay kolonileri fikrinin sahibi Gerard O’Neill, dünyada ki kaynakların azalması durumunda yeni yaşam yerleri keşfetmenin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Uzay kolonileri 1 Milyon insanın yaşayacağı devasa yapılar olacak. Sadece 1 milyon insanın yaşayacağı koloniler farklı yer çekimi özelliklerine sahip olacak. Jeff Bezos kolonilerde insanlara kendi kanatlarıyla uçmayı vaat ediyor. Bu yaşam alanları kendi kendine yetebilecek ve her şey insanların kontrolü altında olacak.

Şuanda yaşadığımız şehirlerin benzeri olarak inşa edilecek kolonilerde, tarihi mimarilerin de birer kopyası olacağı iddia ediliyor. Bu kolonilerden İnsanlar istedikleri zaman Dünya’ya gidip gelebilecekler. Ama elbette ki bu kolonilerin yapılması nesiller boyu sürebilir.

Peki bu tür projelerin ardında yatan asıl amaç ne olabilir? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı