Kitlesel Fonlama Hakkında Ne Biliyorsunuz ? - Moblobi.com
Yaşam

Kitlesel Fonlama Hakkında Ne Biliyorsunuz ?


Kitlesel fonlama (crowdfunding) aslında teknoloji ya da yazılım alanında kendisine startup kurmayı düşünen herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Biz de Moblobi.com olarak Kitlesel Fonlamanın Türkiye için büyük bir önem arzettiğini düşünüyoruz. Buradan hareketle kitlesel fonlama anlamında Türkiye’nin öncü bilgi platformlarından biri olmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de bu alanda hem çok sayıda etkinlik düzenlemeyi hem de ziyaretlerle her kesimi daha fazla bilgilendirmeyi istiyoruz.

Şimdi isterseniz kısaca kitlesel fonlamaya bakalım.

Kitlesel fonlama en genel anlamıyla erken aşama girişimlerin listelendiği ve bu projelere inanan sermaye sahiplerinin bağış, hibe ya da hisse satın almasıyla fonlaması anlamına geliyor. Bazı örneklerinde şirket tahvillerine benzer şekilde start up ‘ların borçlanabilmesine de olanak sağlıyor. Kısaca sizin fazla paranız var, yüksek riskli ancak uzun vadede çok kazandıracak bir alternatif arıyorsunuz. O zaman kitlesel fonlama tam size göre.

Tabi şu an Türkiye’deki örnekler bağış ve hibelerle sürüyor. Hisse bazlı ortak olunarak yatırım yapılabilmesi için ise SPK ve Meclis düzeyinde Kanun tasarısı çalışmaları sürüyor. Biz de 2017 sonuna kadar Kanunun yasalaşmasını bekliyoruz.

Türkiyede’ki şu an aktif bazı kitle fonlama platformları şunlar:

www.crowdfon.com

www.arikovani.com

www.fongogo.com

www.bulusum.biz

www.fonlabeni.com

Özellikle bu alandaki Kanunlaşma sürecinde görüşleriyle aktif rol almak, fikirleri paylaşmak ve bu alanın büyümesine katkıda bulunmak için kurulan Kitlesel Fonlama Derneği de etkin şekilde çalışıyor.

Kanunun yasalaşması sonrası SPK’nın belirleyeceği yeterliliği sağlayacak platformlar ilgili belgeleri ve teminatları sunarak izin alacak ve hisse bazlı yatırım yapılması planlanan girişimleri listelemeye başlayacak. Bu mevzuatın ABD ve İngiltere’den sonra bizim ülkemizde 3. olması da bizi gururlandırıyor.

Türkiye açısından atıl fonların bir kısmının sistem içine girmesi açısından gerçekten güzel bir alternatif olacak.

Burada belli fikirlerimi de şahsi olarak paylaşmak isterim. Bundan 13-14 yıl öncesinde yatırım ve şirket değerlemesi ile ilgili bir kurumda çalışırken Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yeni kurulma dönemindeydi. Bütün araştırma raporları ve tahminler bu piyasanın borsa hacmini ileride yakalayacağı ve çok parlak olacağı yönündeydi. Ancak kaldıraç etkisiyle bu piyasadaki kazançlar çok olabileceği gibi kayıplar da çok olabiliyordu. Kurumumuz da altyapısına büyük yatırımlar yapmıştı. Ancak geçen sürede beklenen hacimler hiç yakalanamadı. Bunda yatırımcıların doğru yönlendirilememesi gibi etkenler olmakla birlikte asıl sebep yatırımcının ilgisizliğiydi.

Şimdi tekrardan kitlesel fonlamaya dönecek olursak, yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi bizce en önemli etkeni oluşturuyor. Mevzuat da tam netleşmediğinden satın alma sonrası hisse devrinin ne şekilde yapılacağı çoğu işin içinde olanlar için bile bir muamma.

Yatırım yapanların mağdur olmaması için SPK zaten birçok önlem alacak. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki bu yatırımda kaybetme ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım.

Hisse bazlı yatırım imkanı netleştikten sonra yatırımcılar açısından aslında en doğru olanı paralarını mümkün olduğunca fazla alternatif arasında paylaştırmaları olacaktır.

Tabi doğru dağılım ve doğru seçim yapıldığında uzun vadede diğer birçok yatırım alternatifinden daha iyi sonuç alınacağı da ortadadır.

Kitlesel fonlama Kanun Tasarısını aşağıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

kitlesel-fonlama-kanun-tasarısı

Moblobi.com olarak ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı