Kazayla Verilerinizi Sildiyseniz Dikkat! - Moblobi.com
Yaşam

Kazayla Verilerinizi Sildiyseniz Dikkat!


Bugünün en değerleri şeylerinden biri kuşkusuz ki veri.. Gerek bireyler gerekse kurumlar verilerini korumak istiyor. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bunu çok istememize rağmen herhangi bir önlem de almıyoruz. Yeterli önlem almadığımız için de veri kayıpları yaşanmaya devam ediyor.

Her 4 kişiden 3’ü verilerini yedeklemiyor…

Araştırmalara bakıldığında her 4 kullanıcıdan sadece 1 tanesinin verilerini yedeklediği görülüyor. Aynı araştırma katılanlarının yüzde 30’unun ise hiçbir zaman yedeklemeyapmadığını gösteriyor. Yani veri kayıplarına yönelik endişemiz büyük olsa da, bunu giderecek önlemleri alanlar yok denecek kadar az. Dolayısıyla kayıp yaşama ihtimali olan kullanıcı sayısı oldukça yüksek.

Verilerimiz neden kayboluyor…

Verinin bu kadar değerli olduğu günümüzde veri kayıpları önemli bir sorun. Araştırmalara göre yaşadığımız veri kayıplarının büyük bir çok nedeni var. Veri kayıplarımızın büyük bir çoğunu hatta yüzde 29’unu kazayla ve istemeden yaşıyoruz. Hazırlıksız yakalanıyoruz. Örneğin ilgili dosya veya veriyi yanlışlıkla silebiliyoruz, yanlışlıkla dosya isimlerini değiştirip gerekli bir dosyanın üzerine kayıt edebiliyoruz, ilgili cihaza su döküp bozulmasına sebep olabiliyoruz, bilgisayarımız çalınabiliyor ya da çokça yaşanılan sorunlarda olduğu gibi telefonumuz tuvalete ya da denize düşebiliyor.

İnsan hatalarının dışında elbette teknik sorunlar da yaşayabiliyoruz. Örneğin kötü niyetli yazılım ve virüslerden kaynaklanan veri kayıpları da yaşanabiliyor. Bu gibi basit hataların başımıza gelme ihtimali elbette yüksek ve hatta muhtemelen birçoğumuzun başına gelmiş dahi olabilir. Bu noktada en büyük yanılgı ise “bu benim başıma gelmez” ya da “verilerim güvende ve birşey olmaz” gibi düşüncelere kapılmak oluyor.

Peki gerek telefonumuzda, gerek bilgisayarımızda, gerekse iş yerimizdeki verilerimizi kaybetmemek için neler yapabilir, ne gibi önlemler alabiliriz?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı