Dikkat: Bu Sevgililer Günü Dolandırıcılıkları ile Karşılaşabilirsiniz!

Sevgililer Günü gibi internetten kutlama mesajlarının ve kampanyaların çok yoğun paylaşıldığı; sevgililerin internetten birbirine alışveriş yapıp online alışverişin arttığı günler kötü niyetli siber dolandırıcılar için çok önemli günler. Bu günlerde çok daha aktif oluyorlar ve zararlı yazılımları bilgisayarlarınıza bulaştırmak için çeşitli şekilde oltalar hazırlıyorlar. Amaçları ise bilgisayarlarınızdaki, tablet veya telefonlarınızdaki kişisel bilgilerinize, banka şifrelerinize ya da kredi kartı bilgilerinize erişmek.

Bu dönemde özen göstermeniz gereken noktalar için internet güvenliği ve antivirus şirketi ESET’in güvenlik önerilerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. İşte Sevgililer Günü öncesi güvenlik uyarıları:

Kutlama kartları ile gelen virüslere dikkat:

Bu dönemde kutlama kartları, şarkılar, şiir veya videolar paylaşanlar ya da maillerine bu tip mesajlara gelenler dikkat! Çünkü siber suçlular virus ve truva atı bulaştırılmış bu tip mesajlar ile sizlere romantik linkler gönderirler. Bu yolla sizin kişisel bilgilerinize ulaşmayı hedeflerler. Bu sebeple mailinize gelen kutlama kartları, şarkılar, şiir veya videolara dikkat etmenizde fayda var. Ayrıca siz de sevgilinize bu tip mesajlar göndermeyin. Çünkü bunları yollamak için girdiğiniz siteler hem sizin hem de sevgilinizin bilgilerini çalarak, büyük sorun oluşturabilirler.

Bedava hediyeler ile ilgili mesajlara dikkat:

Sosyal medya veya sitelerin bazılarında Sevgililer Gününe özel teklifler, ücretsiz hediyeler ya da ultra indirimler içeren kampanya ve mesajlara karşı temkinli yaklaşmalısınız. Özellikle Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarını siber dolandırıcılar bu amaçla çokça kullanıyorlar ve bu platformlar bu siber saldırganların sizlere ulaşmak için kullandıklar en önemli araçları arasında yer alıyor. Bu sebeple bu tip kampanya ve indirimlere, ücretsiz hediyelerle ilgili mesajlara kanmayıp, temkinli olmanızda fayda var.

Arama motorlarına dikkat:

Sahte ve virüslü sitelere yönlendirmede kullanılan en önemli tuzaklar arasında arama motorları da geliyor. Siber saldırganlar arama motoru zehirlenmesi yani BlackHat SEO adı verilen bir teknikle; arama yapan kişiler sahve ve virüslü sitelerle karşılaştırıyorlar. Özellikle “Sevgililer Günü” gibi aramalarda bu tip sitelerin üst sıralarda çıkmasını sağlayarak; kullanıcıların bunları tıklaması ile virus bulaştırıyorlar. Bahsettiğimiz arama motoru zehirlenmesi yani BlackHat SEO tekniği bazen reklam içerikli sitelere sizleri yönlendirmek ve zaman kaybettirmek amacıyla da kullanılıyor. Bu sebeple bilinmedik ve tanınmadık markaların sitelerine girerken dikkatli olmalısınız. Özellikle güvenli yani “https” sitelere girmeye çalışmalısınız.

Bekarlar, yabancı sevgili tuzağına dikkat!

Sevgililer Gününde siber saldırganlar sadece sevgilisi olanları değil bekarları da hedefliyorlar. Bu dönemde özellikle bekarları hedefleyen iletiler yaratarak dikkat çekiyorlar. Örneğin ingilizce veya yabancı isimli, yalnız olduğunuz söyleyen hanımlardan geliyormuş izlenimi veren mesajlar ya da mailer gönderiyorlar. Bu tip durumlarda ya tıklayanların bilgisayarlarına virus bulaştırıyorlar ya da gerçekten biriyle karşılaştırıp, ilerleyen dönemlerde nakit para isteyerek sizi dolandırıyorlar. Bu sebeple bu tip mesaj ve mailleri açmamanızı ve kesinlikle cevaplamamanızı öneriyoruz.

Telefon ile arayan yabancı sevgili tuzağı, sevgililer günü uygulamaları tuzakları ve almanız gereken önlemler haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı