İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi!

Film söz konusu olduğunda bilim kurgu ve uzay temalı filmler her zaman farklı bir yere sahip olmuştur. Peki, birçok kişi tarafından sevilen, akıl almaz konuları ile her türlü kitleye hitap eden bu bilim kurgu filmleri hangileri? İşte, izlemeniz gereken 10 bilim kurgu filmi!

Bilim Kurgu Nedir ?

Bilim kurgu türü; teknoloji ve bilim öğeleri kullanılarak yakın ya da uzak gelecek ile ilgili gerçekleşme ihtimali olan konular üzerine oluşturulan yapıtlardır.

Bu konuların başında; dünya dışı yaşam, uzaylılar, zamanda yolculuk, yapay zeka, robotlar, uzay gelmektedir.

İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi!

Bilim kurgu türü; aksiyon, korku, tarih, komedi, klasik, belgesel gibi çeşitli film türleri arasında en sevilenlerden biri olarak yer almakta. İlgi gören bilim kurgu filmleri, genelde yeni çıkan filmlerden ziyade başyapıt olarak değerlendirilebilecek eskimeyen kült haline gelmiş filmler oluyor.

Şimdi gelin bu filmlere hep birlikte göz atalım.

1. ETERNAL SUNSHINE OF THE SPOTLESS MIND

Acı veren bir ayrılıktan sonra anılarını silmek için deneysel bir prosedürden geçerken eski sevgilisini takip eden bir adamı konu alan film, bilim kurgu olmasının yanı sıra drama ve romantik komedi türlerini de içerisinde barındırıyor.

Bu yaratıcı konseptin yanı sıra oyuncu kadrosunun olağanüstü performanslarının da yardımı ile Eternal Sunshine nihayetinde ilişkilere, kayıplara ve gönül yarasına samimi ve yaratıcı bir bakış olarak ortaya çıkmıştır.

2. THE MARTIAN

Aynı adlı 2011 romanından uyarlanan bu bilim kurgu filmi, Matt Damon’ı Mars’ta mahsur kalmış yalnız bir astronot olarak ekranlarda karşımıza getiriyor.

Uzay filmleri kategorisi içerisinde hayranlık uyandıran bir hayatta kalma öyküsünü de barındıran bu yapım, en iyi film de dahil olmak üzere 7 Akademi Ödülü adaylığına sahip.

3. INTERSTELLAR

Bilim kurgu, uzay filmleri arasında oldukça iyi bir başarı yakalayan Interstellar, bir grup astronotun (Matthew McConaughey dahil) fütüristik uzay araştırmalarını konu almakta.

Yönetmen, izleyicileri insanlık için yeni bir yuva arayışı içinde bir solucan deliğinden geçerek tehlikeli bir göreve girişen astronotların sürecine ortak ediyor.

4. BACK TO THE FUTURE

Bugüne kadar ki en ikonik zaman yolculuğu filmlerinden biri olan Steven Spielberg’in Geleceğe Dönüşü, liseli Marty McFly’ın (Michael J. Fox) yanlışlıkla şimdiki 80’lerden otuz yıl geriye gitme maceralarını anlatıyor.

Back To The Future serisi, şüphesiz kült filmler arasında yer almakta.

5. EDGE OF TOMORROW

Aynı acımasız savaşı ya da acımasız ölümünüzü tekrar tekrar yaşamaya mecbur olduğunuzu düşünün!

Uzaylıların istilasına uğramış bir kıyamet dünyasında geçen aksiyon dolu filmde, bir askeri subay (Tom Cruise) uzaylılara karşı düzenlenen operasyona katılmakla görevlendirilir ve kendisini onu geri gönderen bir zaman döngüsünde bulur.

6. THE MATRIX

Matrix’in bilimkurgu türünün en etkili çağdaş filmlerinden biri olarak görülmesinin bir nedeni bulunmakta.

Film çıktığı dönemde o zamana kadar hiç kullanılmamış oldukça etkileyici dijital efektlere ve bir hikayeye sahipti. Hiç şüphesiz The Matrix; aksiyon, bilim kurgu ve sanal gerçekliği son derece iyi harmanlayan başyapıtlar arasındadır.

7. HER

Los Angeles’ta geçen bu samimi romantik dramada yalnız, içe dönük bir adam (Joaquin Phoenix) bir işletim sistemine aşık olur.

İnsanlığın teknoloji ile modern ilişkisi hakkında düşündürücü sorular ortaya çıkaran yapım, duygusal ve etkileyici bir başyapıt olarak öne çıkıyor.

8. ARRIVAL

Neredeyse bilim kurgu filmlerinin çoğu uzaylılar ile “ilk temas” anını keşfederken Arrival, bunu derin bir gerçeklik ilkesi önderliğinde izleyiciler ile buluşturuyor.

Dünyaya gelen uzaylılar ile nasıl iletişim kuracağını keşfetmesi gereken bir dilbilim uzmanının hikayesini anlatmakta.

9. INCEPTION

Bu filmi kimi çok sevdi kimisi ise hiç sevemedi. 4 Akademi Ödülü sahibi (aynı zamanda En İyi Film adaylığı) Christopher Nolan’ın 2010 yılında gişe rekorları kıran hiti Inception, rüyaların ne kadar güvende olduğunu sorgulatan nitelikte bir yapıt.

Leonardo DiCaprio’nun başrollerinde yer aldığı film, Dominic Cobb adlı kişinin bilinçaltı koruyucusu rolüne odaklanmakta.

10. EX MACHINA

Ex Machina, dünyanın ilk gerçek yapay zekası olan Caleb isimli robotun insandan farksız davranışlara sahip olması bakımından oldukça ürkütücü duygular açığa çıkarıyor.

Yapay zeka ile ilgili gerilim hayranları için bu ilgi çekici ve görsel olarak çarpıcı film, robotun yeteneklerini belirlemek için tasarlanmış bir Turing testine katılmayı seçen bir programcının hikayesini anlatıyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Netflix’de İzleyebileceğiniz En İyi Bilim Kurgu Filmleri!” okumak için buraya tıklayın.
“UFO Benzeri Araç Geliştirildi!” okumak için buraya tıklayın
“Gelecekten Haber Veren Bilim Kurgu Filmleri!” okumak için buraya tıklayın.
“İnsansı Robotlar Bilim Kurgu Filmlerinde Oynayacak” okumak için buraya tıklayın.

“İzlemeniz Gereken 10 Bilim Kurgu Filmi!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
İlayda Tokuçcu

İlayda Tokuçcu

Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum. Teknolojinin hızına yetişmek ve güncel kalmak için Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı