İyi Bir Dijital Vatandaş Olmanın Sırları!

Yaşadığımız dijital çağda artık iyi bir dijital vatandaş olmak da oldukça önemli. Bu anlamda biz yetişkinlere önemli görevler düşüyor. Öncelikle sorunsuz bir dijital yaşama sahip olmamız ve aynı zamanda da istenmeyen durumlardan kaçınabilmemiz için bu alanda bilgi sahibi olmamız oldukça önemli. Bunun yanı sıra internetin gelecekteki kullanıcılarının da çocuklar olduğunu unutmamalı ve onları da mutlaka eğitmeliyiz. Peki iyi bir dijital vatandaş olmanın sırları neler? işte detaylar…

Dijital vatandaş kime denir önce bilmeyenler için kısaca ifade edelim. Dijital vatandaş; sosyal ağların tehlike ve fırsatlarını tanıyabilen; aynı zamanda da kendisini, internet kimlik hırsızlıklarından, siber zorbalardan ve siber suçlulardan korumak için önlemler alabilen bireyler olarak tanımlanabilir. Dijital vatandaşlık hem güvenli bir internet bilgisine sahip olmayı hem de iyi siber arkadaş olmayı gerektiriyor.

Çevrimiçi ortamlarda pek çok gelişme ve pek çok tehdit ortaya çıkıyor. Bu da elbette iyi bir dijital vatandaş olmayı zorlaştırıyor.  Kaspersky Lab iyi bir dijital vatandaş olmanın bazı önemli ipuçları paylaştı. Bu ipuçları hem bizlerin hem de geleceğin intrente kullanıcıları olan çocukların iyi bir dijital vatandaş olmaları için oldukça önem taşıyor. Çevrimiçi itibarınızı yönetmek, siber arkadaş olabilmek, çevrimiçi gizlilik ayarlarında değişiklikleri takip edebilmek ve böylece de iyi bir dijital vatandaş olabilmek için işte ipuçları:

Çevrimiçi itibarınızı yönetin

Sosyal medya platformlarındaki kişisel gizliliğinizi mutlaka gözden geçirin ve  çevrimiçi itibarımızı yönetebilmek için aşağıdaki işlemleri yapın:

  • Durum güncellemelerinizi ve paylaşımlarınızı sadece arkadaşlarınız tarafından  görüntülenmesine izin verecek şekilde gizlilik ayarlarınızı düzenleyin.
  • Sosyal platformlarda nerede yaşadığınızı, kişisel hayatınızı, çalıştığımız yerleri, haftalık rutinlerinizi ve kimlerle etkileşimde olduğunuzu çok fazla  paylaşmaya özen gösterin. Çünkü bu tip bilgiler siber zorbalara sizinle ilgili çok önemli bilgiler verecektir.
  • Sosyal medya platformlarında Kendinizi nasıl hissettiğinizi ifade eden duyguları paylaşmaya Özen gösterin. Çünkü bu tip bilgiler siber zorbalığın size yaklaşmaları konusunda onlara önemli ipuçları sağlayabilir. Örneğin; kendinizi yalnız hissettiğinizde bunu paylaşmanız durumunda farkında olmadan, siber sapıkların dikkatini çekebilirsiniz ve arkadaşlık bahanesiyle sizlere yaklaşmaları sağlayarak savunmasız durumunuzdan faydalanabilirler.
  • Özellikle tartışmalı konular hakkındaki keskin fikirlerinizi paylaşmaya çalışın. Çünkü bu durum farklı görüşlerde olan kişilerin size saldırmasının sebep olabilir. İnternet her ne kadar özgür konuşmaların yapılabileceği bir yer olsa da, görüşlerinizi ne kadarını paylaşabileceğinize de karar vermeniz önemlidir. Çünkü ne yazık ki internet dünyası bir yandan da, kişisel düşüncelerini veya görüşleri kullanarak insanlara saldırmaktan hoşlanan troller için bir cennet niteliğindedir.
  • Sosyal medyada yayınladıklarınızın aslında sizi ifade ettiğini yani aslında siz olduğunu unutmayın. Bu nedenle de paylaştıklarını da, beğendikleriniz veya yorum yaptıklarını da, hatta retweet ettiğiniz ve işaretlediğiniz şeylere de dikkat edin. İnsanların paylaştığınız içeriklerle ilgili olarak sizinle ilgili yargılarda bulunabileceklerini unutmayın.

Siber kanka olun

Tıpkı gerçek dünyada kankalara ihtiyacımız olduğu gibi çevrimiçi ortamda da buna ihtiyacımız vardır. Çünkü siber ortamdaki dostlarımızın bize dikkat etmeleri, yanlış yaptığımız durumlarda bizi uyarmaları ve bizi savunmaları önemlidir. Peki nasıl siber kanka olunur? işte  ipuçları:

  • Sosyal platformlarda internette karşılaştırınız siber zorbalık durumlarına karşı dik durmalı ve konuşmalısınız. Herhangi bir arkadaşınız ya da tanıdığınız kişi siber zorbalığa maruz kaldığı durumda tarafsız ve seyirci kalmamalı; bu siber zorbalığa sizde katılmamalısınız.
  • Eğer öğrenciyseniz okulunuzda yer alan spor kulüplerinde, gençlik kulüplerinde veya çevrimiçi olduğunuz platformlarda örnek bir birey olarak hareket etmeniz de siber kankalık için önemlidir.
  • Eğer herhangi bir kişinin siber zorbalığa uğradığını düşünüyorsanız ve o kişinin bunu ifade etmekten korktuğunu görüyorsanız; bu durumu tanıdığınız ve güvendiğiniz bir arkadaşınıza ya da yardım edebileceğini düşündüğünüz güvenilir bir yetişkinle paylaşmalısınız.

Peki iyi bir dijital vatandaş olmak için haberdar olmak neden önemlidir? Nelerden va nasıl haberdar olunmalıdır? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı