İşte Üzerinde Çalışılan 2045 Ölümsüzlük Projesi!

Ölümsüzlük fikri, insanın varolduğu günden bu yana cezbediciliğini hala kaybetmemiştir ve muhakakak ki insan varolduğu sürece varlığını koruyacak bir meseledir. İşte bugün yani teknoloji ve bilgi çağı olan 21.yüzyılda bilim kurgu filmlerini aratmayacak bir “ölümsüzlük” projesi üzerinde çalışılıyor. Projenin adı “2045 Harekatı“.

Rus girişimci Dmitry Itskov tarafından Şubat 2011’de, sinirsel arayüzler, robotik, yapay organlar ve sistemler alanındaki lider Rus uzmanların katılımıyla oluşturulan 2045 Projesi, insan zihnini ölümlü olan insan bedeninden soyutlayıp bilinci bir bilgisayara aktararak insanı biyolojik sınırlardan kurtarmayı yani ölümsüz ve ebedi varoluşu amaçlıyor.

Dmitry Itskov, planın nihai amacının, birinin kişiliğini tamamen yeni bir bedene aktarmak olduğunu belirtiyor. Bu projedeki asıl zorluğun ise tam olarak bir organın içinde bulunan hücrelerin fiziksel yapısından arındırılıp; zihinsel dünyamızın, düşüncelerimizin, hatıralarımızın, duygularımızın nasıl aktarılacağı konusu olduğunu söylüyor.

2045 Avatar Projesi’nde neler olacak?

Bilinci ebedi kılmayı amaçlayan Itskov’un öncülüğündeki 2045 Projesi dört temel adımdan oluşuyor. Avatar A, Avatar B, Avatar C, Avatar D. Tüm bu aşamalarda proje tamamen kademe kademe ilerliyor olacak ve proje 2045 yılında tamamlanacak. Her aşamada insan zihninin yönetilmesi ve kopyalanması ile ilgili adımlar atılacak ve insan bedeninden bağımsız olarak çalışan bir zihin ve hologram bedenler oluşturulacak. İşte her aşamada bizi neler beklediğine dair detaylar:

1- Avatar A (2015-2020)

Projenin ilk aşaması Avatar A aşamasının 2015-2020 yılları arasında tamamlanması bekleniyor. Bu aşamada, insan zihni tarafından kontrol edilen robotlar oluşturulacak ve bu sayede insanlar çok daha tehlikeli alanlarda faaliyet gösterebilecekler. Böylece kısmen veya tamamen engelli bireylerin de rehabilitasyonu sağlanacak.

2- Avatar B (2020-2025)

Projenin ikinci aşaması olan Avatar B aşamasının 2020-2025 yılları arasında tamamlanıyor olacak. Bu aşamada, bedeni hasar görmüş bir bireyin “beyni” suni bir bedene aktarılacak. Tıpkı bir kalbi bir başka bedene nakletmek gibi.

3- Avatar C (2030-2035)

Projenin üçüncü aşaması ise Avatar C. Sözkonusu aşamasının 2030-2035 yılları arasında tamamlanması bekleniyor. Bu aşamada, bireysel bilincin yapay bir taşıyıcıya aktarılması için araçların geliştirilmesiyle birlikte; beynin ve insan bilincinin bir bilgisayar modelinin oluşturulması sağlanıyor olacak.

4- Avatar D (2040-2045)

Projenin dördüncü ve son aşaması ise Avatar D. Son aşama, 2040-2045 yılları arasında tamamlanıyor olacak. Projenin asıl amacı ve son ayağı olan bu avatarda maddeden bağımsız zihinler ve insanın biyolojik bedeninden çok daha elverişli olan hologram bedenler oluşturulacak. Böylece hastalık, yaşlılık gibi insan bedenine özgü zayıflıklar ortadan kaldırılacak ve zihin ebediyen var olacak.

Projeyle ilgili olarak Dmitry Itskov, tüm bu aşamaların ve avatarların tamamlanarak; bunun olacağına yüzde 100 güvendiğini söylüyor. Hatta aksi takdirde projeye asla başlamazdım, diye de özellikle belirtiyor.

2013 yılında bir konuşmasında Hawking‘e de “İnsan bilincinin öldükten sonra da varlığınının sürdürebilmesinin mümkün olup olmadığı” sorulmuştu. Hawking ise bu soruya cevaplarken; kendisine göre beynin aslında bilgisayar gibi bir program olduğunu; dolayısıyla da teoride beyni bilgisayara kopyalamanın mümkün olduğunu paylaşmıştı. Hatta bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabileceğini; ancak şu anki imkanlarla  bunu gerçekleştirmenin mümkün olmadığını da belirtmişti.

Peki insan hayatı üzerine böylesine çarpıcı bir gelişme gerçekten sağlanabilir mi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Şanverdi

Burcu Şanverdi

Merhaba ben Burcu Şanverdi. Şu anda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenciyim. Değişen ve gelişen teknolojiye karşı oldukça meraklıyım ve burada, Moblobi.com'da teknoloji hakkında yazıyorum. Beni buradadaki köşemden ve Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Instagram:burcusanverdi


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı