İşte 2018 Yılının En Kötü Şifreleri!

2018’in en kötü şifreleri listesindeki sıralama ne yazık ki hiç iç açıcı değil. Listenin ilk sırasındaki ve ikinci sırasındaki şifreyi tahmin etmek eminin bir çoğumuz için hiç de zor olmayacak.

İşte 2018’in en kötü şifreleri…

2018’in en kötü şifreleri listesinde ilk sırada “123456” şifresi yer alıyor. Eminiz bu şifre şu an bu yazıyı okuyan pek çok kişiye tanıdık gelmiştir. İkinci sırada ise “passwordşifresi var. Şimdi size daha çılgın bir bilgi verelim: Bu ikili yani listedeki ilk iki şifre, 5 yıldan beri listede zirvede bulunuyor ve zirveyi kimseye kaptırmıyor. En yaygın ve en vazgeçilmez parolalar olan bu şifreleri kullananları ve zirveden indirmedikleri için de acı bir şekilde tebrik edelim. Onları biran önce şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini de hatırlatalım.

Listede yer alan sonraki beş sırayı oluşturan şifrelerin ortak özelliği de belli ki kolay hatırlayabilmek için oluşturulmuş olmaları. Ama bu zayıf şifreleri ve zayıf parolaları kullananlara hatırlatmakta fayda var ki, sizin hatırladıklarınızı muhtemelen siber dolandırıcılar da hatırlıyor olabilirler, acil şifrelerinizi daha güçlü şifrelere ve güçlü parolalara çevirin. Şimdi listemize kaldığımız yerden devam edelim: İşte listenin üçüncü sırasındaki kötü şifre “123456789”… Ve listenin dördüncü sırasındaki bahsettiğimiz şifrelerden biri olan “12345678” ve beşinci sırasındaki kötü şifre “12345”… Bu şifreler sizlerinde çok kolay tahmin edeceğiniz üzere muhtemelen girilen password ya da şifre alanındaki karakter sınırına bağlı olarak 9 ya da 8 ve 5 haneli olan sıralı sayılardan oluşturulmuş.

Gelelim listenin diğer sıralarına… Listenin bundan sonraki kısmında bazen tebessümle, bazen şaşkınlıkla ve bazen de “yok artık” diye karşılayacağınız şifreler yer alıyor. İşte yılın en kötü 20 şifresindeki tam liste… Sizin ki de bunların arasında var mı, kontol etmenizde fayda var.

İşte yılın en kötü şifrelerinin tam listesi…

DEVAMI İÇİN 3’E TIKLAYIN:

Önceki sayfa 1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı