Işık Hakkında İlginç Gerçekler!

Elektriğin icadı, insanlık tarihi adına çok büyük bir keşif olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımızın daha yaşanılır bir hal alması adına ilerleyen zamanlarda ışık faktörünü hayatımıza sokan ampul
cihazı da en az elektrik kadar önemli bir buluş ve tamamlayıcı etkendir. Peki, ışık hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Günümüzde elektrik ve ışık olmasaydı dünyanın nasıl bir durumda olacağını kestirmek aşağı yukarı mümkün. Az gelişmiş dünya yaşamının içerisinde zorlu şartlarda yaşam mücadelesi veren insanların görüntüleri hemen beliriyor kafamızda. Dünya ve insanlık için son derece önemli bir buluş olan ışık, kendi bünyesinde daha önce duymadığımız ilginç bilgiler barındırıyor. Şimdi ışık hakkında birbirinden ilginç gerçeklere bir göz atalım.

1. Işık Hakkı

İngiltere de yasalar gereği bir binanın penceresinin güneş ışınlarını geçirmesi ve ev içini aydınlatması 20 yılı aşkın bir süredir gerçekleşiyor ise o evin yanına veya bitişiğine yapılacak binaların, güneş ışığını kesmemesine dair bir yönetmelik bulunmakta. Kısacası evinize giren güneş ışınlarının, 20 yıldır kesilmemiş olması sonraki yılarda da hiçbir gücün o ışığı kesmeyeceği anlamına geliyor. Aksi takdirde mülk sahibinin inşaatı durdurma hakkı bulunuyor.

2. Hiç Sönmeyen Ampul

Işık hakkında konumuz ile ilgili oldukça ilginç bir durumu açıklayacağız. Evde kullandığımız ampuller, ömrü gereği bir dayanma süresine sahiptir. Bu süre sona erdikten sonra ampul de aydınlatmaya son verecektir. Peki, size 119 yıldır hiç durmadan yanan bir ampulün varlığından söz etsek ne düşünürsünüz?
Kaliforniya’da bir itfaiye binasında bulunan bu ampul, 1901 yılından beri çalışıyor.

3. Biyolüminesans Yeteneği Olan Canlılar

Bu tür canlılar, yaratılışları gereği bazen kendi avcılarını uzaklaştırmak için saçtığı ışıklar ya da kendi avcılarını avlanmaya sürüklemek amacı ile ilgi çekici ışıklar saçarak biyolüminesans ismini almışlardır.

Özellikle deniz diplerinde yaşayan canlıların %90’ında görülür. Yaydıkları ışıklar genelde mavi ve yeşil renktedir. Karada biyolüminesans özelliğine sahip canlı türüne örnek olarak ise ateş böceklerini gösterebiliriz.

4. Doğu ve Batı Almanya’da Işıklar Farklıdır

Doğu ve Batı Almanya, kullandıkları ışık rengi bakımından farklılık göstermektedir. Bu belirgin fark, uzaydan bile net bir şekilde görülebilmektedir.

5. Işığın Hapşırığa Olan Etkisi

Muhtemelen bu durumu hepiniz fark etmişsinizdir. Hapşırmak üzere olduğumuz bir esnada, bu refleksin geri gitmemesi adına gerçekleştirdiğimiz ışığa bakma eylemi hapşırmamıza neden olur. Buna fotik hapşırma deniyor. İsmi konmuş ancak yapılan araştırmalar sonucu ışığa bakarak hapşırma nedeni herhangi bir sonuca bağlanamamıştır.

İhtimaller üzerinde teoriler kuran bilim adamları, ışık ile hapşırmak arasındaki ilişkinin gözle burnu birbirine bağlayan beşinci kafa siniri ya da üç ikiz siniri yüzünden olduğunu düşünüyorlar. Bu konu hakkında başka bir düşünce ise ışığın hapşırma üzerindeki etkisinin Parasempatik genellemenin bir sonucu olabileceğini düşündürüyor.

6. Mavi Işığın Sakinleştirici Etkisi

Renklerin insanlar arasında, kendilerinde uyandırdığı çeşitli duyguların olduğunu biliyoruz. Örneğin; araba almak isterken renginin kendimizi yansıtmasını aklımızda canlandırıp ona göre satın alıyoruz.

Bunu dışında kırmızı rengin heyecan, savaş, erotizmi simgelediğini, turuncu rengin coşku, hareket ve canlılık hissi verdiğini, yeşil rengin güveni temsil ettiğini ya da siyah rengin ölümü vurguladığı gibi kavramlar genellikle biliniyor. Işık rengi arasında kullanılan mavi ışık ise temsil ettiği duygu bakımından çok önem arz ediyor. Mavi renk insanda sakinliği ve dinginliği temsil etmekte.

Bu duygulara bakarsak stres seviyemizin yüksek olduğu sokaklarda, huzurlu bir yürüyüş gerçekleştirmek bazı ülkelerde oldukça kolay. Japonya ve İskoçya gibi ülkelerde, sokakta kullanılan ışığın rengi mavidir. Yapılan araştırmalara göre; sokakta mavi ışık kullanıldığından beri sakinlik hissi artan insanların suç işleme oranının da büyük ölçüde düştüğü gözlemlenmiştir.

7. Ultraviyole Işıkları Göremiyoruz

İnsanlar ultraviyole ışınları göremez. Bunun nedeni ise göz bebeğimizin filtreli olmasından kaynaklıdır. Bu ışınları görmek için kapsamlı bir mercek ameliyatı geçirebilirsiniz. Bu öneriyi pek tavsiye etmediğimizi de bilmenizi isteriz.

8. Biyolüminesans Ağaçlar

Bilim adamları tıpkı bazı denizanaları ve diğer deniz canlıları gibi ışık saçma eylemini, ağaçlarda da aktif hale getirmeye çalışıyorlar. Bu durumun başarılı olması halinde herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymaksızın geceleri parlayan ağaçlara sahip olacağız demektir.

9. Süpersonik Mavi Parıltı

Herhangi bir ortamda ışık hızından daha hızlı hareket eden bir şey olur ise ortama yayılan mavi bir ışık meydana gelir. Bunu ses hızında hareket edildiğinde meydana gelen süpersonik patlamalara benzetebiliriz. Bu duruma Cherenkov Radyasyonu denir.

10. Lanetli Elmas

Bu elmas yapısı itibari ile maruz kaldığı UV ışınlarını uğursuz bir kırmızı ışık yansıması ile dışa vuruyor. İnsanlar arasında kötü bir algıya sahip olması rağmen bu elmas oldukça değerli olarak kabul edilmekte.

11. Uzaydaki Işık Silsilesi

Kendimizi uzayda bulduğumuzda muhtemelen çok yoğun bir renk cümbüşüne sahip ışık silsilesi ile karşılaşacağız. Bunun nedeni, optik ışınların sinirlere çarpmasından kaynaklanır. Dünyada manyetosfer tabaka nedeni ile bu renk cümbüşünü göremeyiz.

12. Gökyüzünün Mavi Renkte Olması

Mavi rengin sakinliği temsil ettiğini yukarıdaki satırlarda belirtmiştik. Peki, gökyüzü mavi olmasa nasıl bir ortamda olurduk? Gökyüzü mavidir çünkü mavi ışık düşük dalga boyuna sahip olduğu için atmosferden geçerken çok çabuk dağılım gösterir.

13. Kara Delik Yoğunluğu

Kara delikler, oldukça fazla yoğunluğa sahip gizemli bilinmeyenlerdir. Öyle ki bu yoğunluğun çekim gücü karşısında ışık bile dayanamaz. Ortamda herhangi bir yansıma da olmadığı için kara delikler direkt olarak görülemez.

14. Kutup Işıkları

Seyir zevki konusunda dünyadaki sayılı manzaralardan biri olan kutup ışıkları, herkesin görmek isteyeceği görsel bir şölendir. Bu ışıklar, güneş parçacıklarının dünyanın oluşturduğu manyetik alan ile etkileşim halinde olması nedeni ile oluşur.

15. Işık Hızında Seyahat

Işık hızında seyahat ederken o kadar hızlı olursunuz ki dünyanın etrafını saniyede 7.5 kez dolaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ışık hızı tam olarak 299792km/s tir.

16. Dalga Boyu

Kırmızı görünen ışıklar arasında en uzun dalga boyuna sahip olan renktir. En düşük dalga boyuna sahip olan renk ise mordur.
Dolayısıyla gözümüzün algıladığı ışık, mor ötesi ışınlar ile kızıl ötesi ışınlar arasında bulunuyor.

17. Dünyanın Bir Atmosferi Olmasaydı

Dünyanın bir atmosferi olmasaydı gökyüzü uzay gibi olurdu. Gündüz vakti yıldızları bir astronotun gördüğü şekilde izleyebilirdik.

18. Işığın Yön Değiştirmesi

Işık, bir maddeden diğerine geçtiğinde yön değiştirebilir. Kırılma madde ve yüzey arasında gerçekleşir.

19. Isaac Newton ve Işık

Isaac Newton, ışığın renkleri hakkında gözlem yapmış bir bilim adamıdır. Araştırması, ince bir güneş ışığı demeti tarafından vurulan cam prizma içeriyor.

Cam prizma açısı kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi gibi bazı görünür renkler üretir. İnsanlar buna ROYGBIV diyor.

20. Işık ve Okyanus

Dünyanın uydularından olan güneşin birçok özelliği bulunmaktadır. Güneşin yaymış olduğu ışık ise 80 metre derinlikteki bir okyanusun en dibine kadar ulaşabilmekte.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Kardan Elektrik Üreten Cihaz Geliştirildi!” okumak için buraya tıklayın.
“Elektrikli Arabalar Çevre Dostu Mu?” okumak için buraya tıklayın
“Thomas Edison’un Bilinmeyen 10 Tuhaf Buluşu!” okumak için buraya tıklayın.

“Işık Hakkında İlginç Gerçekler!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı